Vyznáte se v mapě? Na túru s mapou nebo displejem

Další fotky

Díky letošní epidemiologické situace dala řada Čechů přednost dovolené doma, tedy v České republice. Nepřeje-li počasí koupání, vydáme se na prohlídku památek nebo na túru. Chodit v lese s papírovou mapou láká stále méně lidí. Častěji spoléhají na aplikace a GPS signál, který ale nemusí být všude přesný.

Kompas a vrstevnice dobrými pomocníky

Práce s mapou či kompasem přitom není nic složitého. Liší se ovšem ve městě a v přírodě. Používat mapu ve městě je o něco jednodušší, protože se můžete lehce zorientovat díky názvům ulic nebo veřejných budov jako kostel, zámek či pošta. Ve větších městech vám mohou pomoci také piktogramy nebo směrové šipky ke známým místům či památkám.

V přírodě může být orientace trochu horší. Na pomoc si můžete vzít kompas nebo buzolu. Kompas vám pomůže určit opěrné body, změřit vzdálenost na mapě, najít sever a hlavně se na mapě zorientovat. Držte kompas na dlani před sebou a otáčejte s ním, dokud nebude obarvená magnetická střelka srovnaná se severem na růžici. Pak otočte mapu tak, aby sever na mapě a sever na kompasu ukazovaly stejným směrem. Díky tomu se v terénu zorientujete a budete vědět, kudy se vydat.

Středověk na vlastní kůži. Tábor slaví 600. narozeniny

Na výlet v přírodě je ovšem lepší připravit se s mapou předem. Dobré je sehnat si turistickou, ve které uvidíte i značení pěších tras. Počítat ale musíte s převýšením, které se na papírové mapě může, často mylně, zdát minimální. K jeho určení pomohou vrstevnice, čáry, které spojují body se stejnou nadmořskou výškou. Její rozdíl je mezi jednotlivými vrstevnicemi stejný a bývá uveden v legendě. Čím jsou vrstevnice hustěji u sebe, tím je kopec prudší.

Papír versus displej

Proti aplikacím mají papírové mapy hlavní výhodu v tom, že když s nimi umíte pracovat, fungují kdykoliv a kdekoliv. Poskytují širší obrázek o okolní krajině, rozvíjí prostorovou představivost a schopnost orientace. Další výhodou map je nezávislost na datech, baterii nebo nabíječce. Online mapy zase snadno ukážou výškový profil trasy, odhadnou čas nutný k jejímu zdolání nebo dát tip na zajímavosti a památky v okolí společně s jejich podobou. Ve skautských oddílech využívají obojí.

Na ohni, v jednom hrnci nebo kotlíku. Jídlo venku

Mobil vyhrává zejména u dvacátníků a třicátníků, navigovat se jím nechají skoro tři čtvrtiny z nich. Jen podle mapy chodí zhruba třetina lidí, nejčastěji senioři. Kompas využívá k orientaci jen 0,13 % turistů.

Víte, že…

  • První zmínka o kompasu pochází už z 9. století?
  • První buzolu sestrojil český vynálezce Josef Ressel?
  • V České republice je nejhustší síť turistických značek na světě?

FOTO: Na túru s mapou nebo displejem

Na túru s mapou nebo displejem - kompasNa túru s mapou nebo displejem - mapa turistikaNa túru s mapou nebo displejem - kompas mapaNa túru s mapou nebo displejem - kompas mapa přírodaNa túru s mapou nebo displejem - kompas mapa mobil sluchatka
Další fotky
Na túru s mapou nebo displejem - kompas mobilNa túru s mapou nebo displejem - kompasNa túru s mapou nebo displejem - kompas strelka
Dnes, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Dnes, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Dnes, 11:40
Lidské tělo je bezesporu nesmírně složité. Troufáme si i říci, že je nejsložitějším živým organismem,...
Dnes, 10:20
Pěstování máku má ve střední Evropě a hlavně v Čechách dlouhou tradici. První zmínky o...
Dnes, 08:12
Vesnice Mírovice ležící těsně za hranicí Prahy je jen menší osadou, ačkoliv v posledních letech...
Včera, 15:40
Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby...
Včera, 13:40
Dobrodružný příběh, neuvěřitelný tak, že by se ho zdráhal zfilmovat každý jen trochu soudný filmový...
Včera, 11:40
Nyní, tedy v době, kdy republiku i celý svět ovládá strach z neznámého onemocnění –...
Včera, 10:20
Řekové si rádi užívají života a jídlo je jedním z projevů tohoto užívání. Místní lidé...
Reklama