• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Středověk na vlastní kůži. Tábor slaví 600. narozeniny

  4.8.2020
  Jiřina Pouzarová
  Další fotky

  Od Tábora až k nám, cestička jako mlat… Tuto písničku už z rozhlasu na táborském nádraží neuslyšíte, ale rozhodně by vám to nemělo pokazit náladu. Málokde na vás dýchne historie tolik jako v Táboře. Město je neodmyslitelně spjato s husitstvím a Janem Žižkou, kterému Táborští odhalili na hlavním rynku roku 1877 pomník. Skutečným zakladatelem města byl však kněz Petr Hromádka z Jistebnice.

  Do historického centra Tábora se z nádraží vydejte třídou 9. května. Můžete též zvolit klidnější pěší zónu podél Jordánu, nejstarší vodní nádrže ve střední Evropě. Hlavní táborský rynek v centru města nese jméno slavného vojevůdce. Lemují ho malebné měšťanské domy a v jednom z nich hned vedle Staré radnice najdete informační centrum. V „íčku“ vás na toulky po městě vybaví mapkou s vyznačeným prohlídkovým okruhem po nejvýznamnějších památkách nebo vám půjčí oproti záloze audioprůvodce.

  Do podzemního labyrintu

  Pokud nemáte závratě, nenechte si ujít vyhlídku ze 75 metrů vysoké věže kostela Proměnění Páně na hoře Tábor, která je nejvyšší v jižních Čechách. Jen počítejte s tím, že musíte zdolat dvě stě schodů. Ještě poutavější pohled na táborské Staré Město se vám naskytne z věže Kotnov, která je pozůstatkem stejnojmenného hradu, zaniklého po požáru v roce 1532. A ze závratných výšek se můžete vydat na prohlídku památek.

  Ve Staré radnici najdete působivou expozici vyprávějící příběh husitství. Děti si mohou obléknout drátěnou košili a samy uznají, že bojovat v brnění nebylo vůbec snadné. Z husitských časů můžete vejít do labyrintu vzájemně propojených městských sklepů. Nevšedním zážitkem jsou kostýmované prohlídky podzemí.

  Tip na výlet: Lesem do kláštera Zlatá Koruna

  Na Žižkově náměstí za kostelem se skrývá ještě jedna podzemní expozice, kam zavítejte především s dětmi, které se jen tak něčeho nezaleknout. Ve Strašidelném podzemí natrefíte na upíry, bílou paní, kata, alchymistu nebo mumii.

  A pokud děti k návštěvě Strašidelného podzemí odvahu nenajdou, vydejte se do sousedního Skřítkova s o poznání líbeznější atmosférou. Vynechat byste neměli ani prohlídku Muzea čokolády a marcipánu v Kotnovské ulici se sladkými modely pohádkových bytostí, sladkých aut nebo třeba Mr. Beana v životní velikosti. A můžete si zkusit sami vyrobit čokoládové bonbóny.

  Středověk tu poznáte na vlastní kůži

  V centru Tábora najdete na každém rohu turistické ukazatele, a tak nezabloudíte ani bez mapy. Příjemná cesta vede přes Holečkovy sady k Housovu mlýnu – zážitkovému husitskému skanzenu, kde se o prázdninách každou sobotu a neděli konají Husitské víkendy plné zábavy a soutěží pro malé i velké. Prohlédnout si můžete také unikátní filmovou zbrojnici s více než třemi tisíci exponáty všech historických epoch. Hladové krky nasytíte a trýznivou žízeň uhasíte v krčmě, v níž lze doslova ochutnat středověk.

  Tip na výlet: Zámek Nové Hrady. Versailles na východě

  Klokoty se promění v bojiště

  Z Holečkových sadů můžete též dojít do Klokot – baroknímu poutnímu areálu s kostelem, který byl vystavěn v první polovině 18. století. Před dvěma lety byl areál vyhlášen národní kulturní památkou.

  Na sobotu 8. srpna od 10 do 21.30 hodin se v okolí kláštera chystá krvavá řež mezi husity a stoupenci katolických Rožmberků. Stanou proti sobě válečníci v uměleckém podání Plzeňského Landfrýdu. Produkční souboru Michal Illich slibuje, že vše se odehraje v dobových kulisách: „Postavíme zde věž, hrady a kulisy nově založeného Tábora, sruby i vojenské ležení. V bitvě se utká minimálně stovka účinkujících z celé republiky v dobově věrných kostýmech,“ uvedl s tím, že návštěvníci se mohou těšit i na palné zbraně a živé koně.

  Druhý zářijový víkend se Tábor vrátí v rámci Táborských setkání do husitských časů. Letos se oslavy díky koronavirové pandemii ponesou v komornějším duchu.

  FOTO: Tábor slaví 600. narozeniny

  Tábor slaví 600. narozeniny - TaborTábor slaví 600. narozeniny - TaborTábor slaví 600. narozeniny - TaborTábor slaví 600. narozeniny - Lovro Janša – Město TáborTábor slaví 600. narozeniny - Tabor
  Další fotky
  Tábor slaví 600. narozeniny - TaborTábor slaví 600. narozeniny - TaborTábor slaví 600. narozeniny - TaborTábor slaví 600. narozeniny - TaborTábor slaví 600. narozeniny - Tabor KlokotyTábor slaví 600. narozeniny - Tabor


  Nepřehlédněte