Tip na výlet: Zámek Nové Hrady. Versailles na východě

Další fotky

Francouzský turista by se zřejmě štípl do ruky, jestli nespí. Před očima totiž uvidí něco, co by mělo správně být tisíc kilometrů západněji, nedaleko hlavního města jeho země. Versailles na východě. Tak jako je Petrohrad nazýván Benátkami severu, tak zámek Nové Hrady u Chrudimi právem nese pojmenování po zámku, ve kterém se psala historie.

Nové Hrady sice nejsou proslulé v tomto směru, ale to neznamená, že by byly méně zajímavé. Původně gotický hrad se v průběhu dějin změnil na renesanční zámek, aby se v osmnáctém století stal zámkem rokokovým. Přesněji v letech 1774 – 1777.

Rokoko je stavební sloh, který navazuje v českých zemích na baroko. Někteří znalci o něm mluví jako o pozdním baroku. Žádná strohá renesanční přísnost, ale samé záhyby, vlny, pohyb, neklid. Stejně neklidný a rozevlátý byl i tvůrce zámku, hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré. Původně francouzský a později slezský panský rod, který se usídlil v Čechách.

Zámek Žleby na Kutnohorsku se zařadil mezi nejnavštěvovanější památky

Pan hrabě šel s dobou. Zajímal se o vše, většinou si ale vytáhl černého Petra. Nedal se však odradit. Nebyl to žádný zhýčkaný a rozmazlený panák, nýbrž hýřil aktivitou. Vystudoval piaristické gymnázium a později i práva ve Vídni. Miloval architekturu a na jeho zámku to bylo vidět. Pokud vám jeho jméno něco připomíná, nemýlíte se. Název českého filmu. Téměř se finančně zničil při hledání pokladu na hradu Potštejn a hrad Valečov zlikvidoval těžbou stavebního kamene.

FOTO: Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady - Nové HradyZámek Nové Hrady - Nové HradyZámek Nové Hrady - Nové HradyZámek Nové Hrady - Nové HradyZámek Nové Hrady - Nové Hrady
Další fotky
Zámek Nové Hrady - Nové HradyZámek Nové Hrady - Nové HradyZámek Nové Hrady - Nové Hrady

Zde se však na něho štěstěna usmála. Stavbu sice navrhl tyrolský architekt Josef Jäger, ale stavbu osobně řídil pan hrabě. Zámek je nyní v soukromých rukách českého vlastníka, který se o něj vzorně stará a investuje tak, že lze vidět, co umí peníze, zájem a nadšení lidí pro věc. Nádherné parky, oranžérie, anglický park, stálá expozice výstavy historického nábytku. V barokním špýcharu stálá a největší výstava motokol v ČR. Farma s chovem jelenů a daňků.

Výčet by mohl pokračovat. Výstava anglických klobouků. Přírodní amfiteátr, kde si můžete vyslechnout barokní hudbu. Pokud toužíte po originální svatební obřadní síni, neváhejte. Naleznete ji v zámeckém, rokokovém sále. Hospodářská budova je nyní využívána jako restaurace, kde skvěle vaří. Sám jsem to vyzkoušel. Návštěva zámku Nové Hrady skutečně stojí za to.

Včera, 15:40
Emil Zillich byl český malíř a ilustrátor. Tvořil především žánrové malby s náměty z historie...
Včera, 14:26
Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskovém brífinku rozporoval tvrzení serveru blesk.cz. Podle jeho výkladu restaurací...
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Nadbytek ovoce s sebou přináší každoročně otázku, co s ním. Jednou z možností je kvalitní...
Včera, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Včera, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Včera, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Včera, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
22.10.2020
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
22.10.2020
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
22.10.2020
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Reklama