Tip na výlet: Lesem do kláštera Zlatá Koruna

Další fotky

Vydejte se s námi na túru Blanským lesem, který je pozoruhodně zachovalým krajinným celkem s širším předhůří Šumavy. Oblast, která byla v roce 1990 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí, nabízí nesčetné množství turistických tras se zajímavými cíli. My se vydáme do kláštera Zlatá Koruna, který založil český král Přemysl Otakar II. jako obranu proti rozpínavosti Vítkovců.

Z budějovického nádraží vyjíždíme vláčkem směrem ke Krumlovu. Vystoupíme v Holubově. Naproti nádraží objevíme infocentrum, kde se ptáme na nejkratší cestu ke Kleti. Ochotná pracovnice nám doporučí cestu po zelené do Krásetína, odkud se na vrchol Blanského lesa můžeme svézt lanovkou. Pokračujeme po asfaltce a po krátkém prudkém stoupání se nám otevřou výhledy na královnu jihočeských kopců. Před desátou už stojíme u lanovky, která jezdí na vrchol v každou celou hodinu. Zakoupíme si vstupenky a za chvíli nám před očima ubíhá kamenitá cesta, po které ti odvážnější šlapou na vrchol po svých. Za sedmnáct minut už vystupujeme v nadmořské výšce 1084 metrů nad mořem.

Jižní Čechy jako na dlani

Zamíříme k nejstarší kamenné rozhledně v Čechách, na jejíž vrchol musíme vystoupat 110 schodů, ale výhled opravdu stojí za to. Jako na dlani vidíme krajské město s černou věží, siluetu zámku Hluboká a rozpoznáváme i komíny Temelína. Mlha na jihu bohužel brání, abychom dohlédli do Alp. Jasně rozeznáváme zlatokorunský klášter a o cíli naší cesty je rozhodnuto.

Tip na výlet: Přes Teplou Vltavu až do Kvildy

Protože nám už pořádně vyhládlo, míří naše kroky do horské chaty, která k rozhledně přibyla o sto let později. Gulášová polévka přijde opravdu vhod a po obědě se porozhlížíme po okolí. Všimneme si nejvýše položených slunečních hodin v Česku a vysílače, ze kterého Jihočeši přijímají televizní vysílání. Nedaleko objevíme hvězdárnu. Máme smůlu, prohlídka začala před čtvrthodinou. Náladu nám však spraví sladké plody, na kterých si smlsneme v nedalekém maliní, a pak už míříme k cíli dnešního výletu.

Cestou kněžny Terezie

Po červené turistické značce dojdeme k rozcestí Pod Hvězdárnou a po stu metrech odbočíme mírně doleva a kamenitou cestou sestupujeme dolů. Sestoupíme k rozcestí Pod Výhledem, kde se křižuje několik značek. Držíme se červené a dojdeme k Bílému kameni a odtud pokračujeme na Tereziinu cestu. Lesním terénem jdeme asi tři kilometry, mineme dvě selská stavení a pokračujeme asfaltkou, která se v závěru opět mění v lesní cestu. Za chvíli mineme železniční stanici, odkud zbývá ke klášteru kilometr cesty. Zkratka nám ušetří kilometr chůze.

Zlatým věkem kláštera bylo 14. století

Zakoupíme si vstupenky na první okruh a čekání na prohlídku si zkrátíme prohlídkou výstavy výtvarných prací žáků krumlovské zušky na téma Hosté, návštěvníci a cestovatelé aneb Zlatá Koruna 2020. Hned v úvodu prohlídky nám průvodkyně prozradí, že cisterciácký klášter založil roku 1263 český král Přemysl Otakar II. Podle pověsti tak učinil jako projev díků za vítězství nad uherským králem Bélou IV. v bitvě u Kressenbrunnu, ale ve skutečnosti chtěl zamezit rozpínavosti Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov. Pozval sem mnichy z rakouského Heiligenkreuzu a Zlaté Koruně věnoval rozsáhlé pozemky, což klášteru umožnilo velký rozkvět.

V bitvě u Mühldorfu Přemysl Otakar II. jako vojevůdce tragicky selhal. S výjimkou Rožmberků nepomohl nikomu a ničemu

Zlatým věkem bylo 14. století, kdy zlatokorunské panství sahalo od Českých Budějovic až k zemským hranicím. Sláva kláštera pohasla za husitských válek. Roku 1420 husité klášter vypálili a mniši se uchýlili do Rakouska.

Po třicetileté válce se klášter opět vzchopil a opětovného rozmachu se dočkal za posledního opata Bohumíra Bylanského, který tu založil školu pro děti místních podaných. Vyučovalo se podle moderní názorné metody. Slibný rozvoje kláštera byl ukončen 10. listopadu 1785 likvidačním dekretem Josefa II. Po zrušení byl klášter využíván jako továrna.

Jak žili mniši

Nejstarší dochovanou částí kláštera je kaple Andělů strážných z přelomu 80. a 90. let 13. století. Právě tady byl uchováván trn z domnělé Kristovy koruny, který dostal Přemysl Otakar II. Darem od francouzského krále Ludvíka IX.

V klášteře platilo přísné pravidlo mlčení, mniši mohli rozmlouvat pouze v prostoru před křížovou chodbou ve velkém konventu. Spali v celách na holé zemi. Jejich jídelníček se skládal převážně z obilovin, luštěnin, zeleniny a ovoce. Jídelna mnichů navozuje co nejvíce dobovou atmosféru, i když nábytek již není původní.

Tip na výlet: Zámek Peruc, z ruiny povstala kulturní památka

Komenský býval v kurzu

V klášterní knihovně je uložen jen zlomek knih z původní prefektské knihovny. Nejdražší je spis Opera Omnia, který ve své době stál dvacet zlatých – právě tolik činil roční plat dobrého řemeslníka.

Zaujme nás i expozice o zlatokorunské škole, kde se děti učily nejen čtení, psaní a počítání, ale mohly se tu vyučit i řemeslu. Opat Bylanský využíval Komenského názorné metody a pořídil do školy sbírky materiálů, rostlin a zvířat. Pravidlům společenského chování se děti učily prostřednictvím divadelním her. Vskutku názorná metoda, kterou by se mohli inspirovat i dnešní učitelé. Prohlídku ukončíme v monumentálním kostele Nanebevzetí Panny Marie, největším chrámu na jihu Čech, v jeho interiéru se prolíná gotika s barokem.

Odpočinkem je příjemná procházka podél Vltavy.

FOTO: Zlatá Koruna

Zlatá Koruna - Klášter Zlatá KorunaZlatá Koruna - Zlatá KorunaZlatá Koruna - Zlatá KorunaZlatá Koruna - Klášter Zlatá KorunaZlatá Koruna - Zlatá Koruna
Další fotky
Zlatá Koruna - Zlatá Koruna – knihovnaZlatá Koruna - zlata korunaZlatá Koruna - klet
Včera, 21:36
V Česku začne od středy kvůli epidemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Vláda na dnešním...
Včera, 15:40
Stromy nám v posledních letech takřka mizí před očima. Sucho a kůrovec ztěžují stromům život....
Včera, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Včera, 13:40
Sexuální násilí je palčivé téma, které se může týkat tisíců i desetitisíců dětí. Na prevenci...
Včera, 10:20
Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět,...
Včera, 08:11
Dnes jsou obchodní centra místem, kde často celé rodiny tráví volné chvíle. Kovové konstrukce a...
zpěvačka a moderátorka Jana Chládková
25.10.2020
Na dvou pilířích stojí pracovní život Jany Chládkové – na moderování a zpívání. Moderuje Noční...
25.10.2020
Nejvýznamnějšími a také nejproduktivnějšími našimi sochaři ve druhé třetině 19. století, v období pozdního neoklasicismu...
25.10.2020
Dušičky se blíží a květinářství i trhy nabízejí velké množství věnců, košíčků i jiných ozdob....
25.10.2020
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
25.10.2020
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
Reklama