Tip na výlet: Zámek Peruc, z ruiny povstala kulturní památka

5.7.2020
Karel Dudek
Další fotky

Peruc je městys v okresu Louny. Pokud cestujete vlakem ze Slaného do Loun, nemůžete ho minout. Osídlení od pradávných dob je spjato i s počátky českého státu. Romantický příběh mezi knížetem Oldřichem, a pradlenou jménem Božena, je velmi známý. Odehrál se již před tisíci lety. Utíká to.

Zámek v Peruci, či spíše jeho lokace, k tomuto osídlení neodmyslitelně patří. Bylo zde nalezeno románské zdivo, což době knížete Oldřich odpovídá. Plynuly věky a měnily se stavební slohy. Studené, pevné hrady, pomalu ale jistě ztrácely na významu vojenského, opěrného bodu, a panstvo začalo myslet více na pohodlí, než na obranu.

Tip na výlet: Jeďte s rodinou do Panenského Týnce a odhalte záhadu pozitivní energie

I rokokový zámeček Peruc k tomu pohodlí patřil. Rokoko, či spíše pozdní baroko, patří do osmnáctého století. Samá vlnka, samá křivka a sochy, které vypadají, jako kdyby chtěly co nejrychleji zmizet ze svých podstavců. Neklid, a pohyb. I majitelé se střídali. Ty poslední semlela tragédie a následky druhé světové války.

Šlechta zmizela a přišly časy, kdy všechno mělo patřit všem a nikomu. Lhostejnost, neodbornost, nezájem. Filozofie, co bych se staral, když to není moje. Ne všichni, pochopitelně. Ale výsledek byl takový, jaký uviděl nový majitel před pěti lety. To, co nedokázal barbarský středověk, to dokázalo kulturní, dvacáté století.

Tip na výlet – Hrad Pecka a pan Kryštof Harant

Propadlé podlahy, dřevomorka, díry ve stropech, otlučené zdi, místo okenních tabulek hadry nebo papír. Krásná kachlová kamna, zničená primitivy, kteří se neštítili kvůli kousku litiny ničeho. Litina ve sběrně kovů, a láhev rumu pro jejich tupé mozky, měla větší význam. Naštěstí odborníků v tomto směru je stále ještě více než hlupáků, a kamna byla opravena. Precizně. Teprve z bezprostřední blízkosti si všimnete vlasových nitek v bílé keramice, všude tam, kde se díly sestavovaly k sobě.

Tip na výlet: na zámku Žleby se budete cítit jako v pohádce

Čerstvě opravený zámek jsem navštívil druhého července. O den dříve mě na znovuotevření upozornila televizní reportáž. U portálu zámku pracovali dělníci, na úpravě přístupové cesty, tak jsem zámek obešel parkem. I zde se nezahálí. Cesta v parku je vysypána bělostnými, drobnými kamínky. Občerstvení si koupíte v parku. Zde se vyvařuje a prodává v polních podmínkách pod stany, ale stolky pod vysokými stromy s židličkami vás očekávají. Všude čisto, nikde ani papírek, i díky návštěvníkům, kteří se zde opravdu snaží chovat jako na návštěvě. Bledě modrá fasáda zámku svítí novotou a se stromy v parku vytváří nádherný kontrast, který si rozhodně musíte odvézt ve svém fotoaparátu.

Tip na výlet: Na Konopiště za Františkem Ferdinandem

Vstupenky se prodávají pod klenutím zámku, tam kde se začíná prohlídka expozice. V budoucnu bude jistě i pokladna a infocentrum, což však dnes nikomu nevadí. Právě naopak. Pak už jen stačí vzít si tradiční návleky na boty a můžeme vyrazit na prohlídku. Zatají se vám dech nad překrásným schodištěm, ozdobeným alegoriemi řemesel, od Františka Ignáce Platzera. Tento umělec žil v 18. století. Byl to česko-rakouský sochař a řezbář. Jeho díla jistě znáte, například giganti u vstupní brány Pražského hradu. Zde jeho sochy zdobí celý zámek a vypovídají o jeho genialitě. Prohlídka vás zaujme i díky průvodkyni, ze které vyzařuje upřímný zájem a chuť předat svoje znalosti návštěvníkům. Žádné drmolení naučeného textu a kradmý pohled na hodinky, ale profesionalita, kterou vycítí i návštěvníci, kteří její výklad opravdu pozorně poslouchají.

Místnosti ještě voní čerstvými nátěry a naleštěné parkety vybízejí k opatrné chůzi. Pozor, v plyšových pantoflích to leckde klouže, péče o prostory je vidět na každém kroku. Skvostný nábytek, lustry ze skla, které umí vyrobit jen čeští mistři. Barokní i renesanční obrazy. Obrazy s náboženskými motivy, i těmi světskými. Dívka s loutnou se chystá předvést svoje umění. Císařovna Marie Terezie se na nás usmívá z obrazu v životní velikosti. Z protější stěny přihlíží její syn, Josef druhý, který se zřejmě trochu stydí, protože jeho reformy udělaly z mnoha krásných staveb konírny a skladiště. Zde to však neplatí.

FOTO: Zámek v Peruci

Zámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek Peruc
Další fotky
Zámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek PerucZámek v Peruci - Zámek Peruc

Najdeme zde však i jiné obrazy. Velké, barevné fotografie interiérů zámku, tak jak vypadal před opravou. Je to děsivý kontrast a teprve tímto srovnáním si uvědomíme celý ten obrovský kus práce, který byl za pět let vykonán. Z ruiny povstala kulturní památka, která je nejen pýchou městyse Peruc, ale hlavně oprávněnou pýchou majitele a všech, kteří k jeho obnově přiložili ruce k dílu. Prohlídka rozhodně stojí za tento zážitek.

Peruc je městys, takže zde najdete nejen vlakové spojení, ale i to autobusové. Louny, Velvary, Roudnice nad Labem. Neváhejte a udělejte si s dětmi výlet. Budete opravdu vítáni. Využijte prodloužený víkend a nebudete litovat.

 Nepřehlédněte