Tip na výlet – Hrad Pecka a pan Kryštof Harant

Další fotky

Každý z vás to určitě někdy slyšel. Neseď doma jako pecka. Podívej, jak je tam krásně. I když před lety to nebylo ještě nutné. Taška s učením letěla do kouta a návrat až s prvními svítícími lampami pouličního osvětlení. Pak následoval obyčejně pohlavek, vana, večeře a domácí úkol, který se druhý den ve škole nelíbil.

Dnes si povíme o člověku, který se tomuto rčení vymykal ve všech směrech. Seděl sice na Pecce, ale procestoval opravdu veliký kus tehdejšího světa. U cestovatelů z národů, které mají moře, to patří jaksi k bontónu. U cestovatele ze země, pro kterého až dosud byla největší vodní plochou hladina jihočeského rybníka, to bylo něco zcela mimořádného.

Tip na výlet: Za tajemným medailonem na hrad Pecku. Co zajímavého tam ještě najdete?

Jmenoval se Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Narodil se na hradu Klenová, nedaleko Klatov, v roce 1564. Přesné datum není známo. V roce 1576 se stal pážetem, na dvoře Ferdinanda II. Tyrolského, což bylo snem mnoha tehdejších šlechtických synků. Oproti dnešním představám se rozhodně nezařadil mezi zlatou mládež té doby. Na dvoře bývalého místodržitele se dbalo na výchovu i vzdělání. Mladému českému šlechtici se zde, v Innsbrucku, dostalo měrou vrchovatou. Kryštof Harant ovládal nejen sedm jazyků, ale i zeměpis, hudbu, historii, výtvarné umění. Vskutku renesanční a v Čechách nezvyklá šíře.

 

Krvavé divadlo na Staromáku. Tragický konec mužů, jejichž ambice byly větší než schopnosti

V roce 1589 se oženil s Evou Černínovou z Chudenic. Měl neklidnou krev a v roce 1597 se vydal se svým švagrem Heřmanem Černínem z Chudenic na dobrodružnou cestu. Směřovala do Středomoří, Palestiny a Egypta. V poutnickém rouchu, které si obstarali v Benátkách, navštívili i Svatou zemi a Boží hrob. Navštívili Káhiru, viděli pyramidy, prožili zajetí Araby. Hluboce vzdělaný Harant potom svoje zážitky sepsal a vydal pod názvem: Putování aneb Cesta z království českého do Benátek a odtud do Svaté země judské a dále do Egypta a velikého města Kairu, potom na horu Oreb, Sinai a sv. Kateřiny v pusté Arábii ležící.

Středověké nakladatelství světové úrovně bylo v Praze. Melantrich se stalo pojmem a je jím dodnes

 

Po návratu v roce 1599 vstoupl do služeb císaře Rudolfa II a stal se dvorním radou. Současně byl potvrzen jeho šlechtický titul. Cestopis vyšel v roce 108 s rytinami Jana Willenbeerga a stal se tehdejším bestsellerem. Pod názvem Křesťanská odyssea vyjde i německy, v Norimberku, ještě o půl století později. Harant zůstal v císařových službách až do roku 1612. Po nástupu Matyáše na trůn, odešel na svůj hrad Pecku, kde se věnoval literární a především skladatelské činnosti. Kryštof Harant byl celkem třikrát ženat. V roce 1615, z neznámých důvodů, přestoupil z katolictví na protestantskou víru, což se později ukáže jako jeho tragický životní omyl. Aktivně se zapojil do protihabsburského povstání, dokonce sám propočítával a zaměřoval děla při obléhání Vídně. Habsburská armáda měla tehdy opravdu namále. Bohužel. Události se vyvíjely jinak, než by si pan Harant přál. Po porážce na Bílé hoře se uchýlil zpět na svůj hrad Pecku, kde byl i zatčen.

FOTO: Kryštof Harant a hrad Pecka

Kryštof Harant a hrad Pecka - Hrad PeckaKryštof Harant a hrad Pecka - ilustrace v Harnatově knizeKryštof Harant a hrad Pecka - první vydání z roku 1608Kryštof Harant a hrad Pecka - Kryštof Harant z Polžic a BezdružicKryštof Harant a hrad Pecka - další vydání Harantovy knihy
Další fotky
Kryštof Harant a hrad Pecka - interiér hradu PeckaKryštof Harant a hrad Pecka - životopisná kniha

Byl třetím a poslední z panského stavu, jehož život skončil pod mečem kata Mydláře. Na rozdíl od jiných se však jeho hlava neocitla na Staroměstské mostecké věži. Jeho mrtvé tělo bylo předáno vdově k pohřbení celé a dodnes zřejmě odpočívá v kostele nedaleko jeho hradu. Snad se tehdy přimluvil jeho švagr Heřman, přítel z cest. Byl přítomen nejen popravě svého švagra, ale i bratra Diviše Černína.

 

 

Dnes, 23:13
Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek proti koronaviru u středočeských záchranářů....
Dnes, 16:30
Pozůstatky slovenského kláštera Mariánská Čeľaď, které jsou ukryté v lese nedaleko obce Veľké Lovce, jsou...
Dnes, 14:33
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:33
Intenzivně voní, skvěle vypadá i chutná. Můžeme ji pěstovat na zahradě i v květináči.
Dnes, 11:30
Zámek Horní Libchava nacházející se nedaleko České Lípy sice patří mezi méně známé zámky, zcela...
Dnes, 10:00
Kokedama neboli mechová koule, je japonský způsob pěstování rostlin v mechovém balu. V mechové kouli...
Dnes, 07:47
Víra má, to je most, stavěnej z pavučin, a i když je do pláče, tak...
Včera, 18:22
Letošní dvousté jubileum první dámy naší literatury nás nenechává na pochybách, kým Božena Němcová byla...
Včera, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Včera, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Včera, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Reklama