• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Vzácná otrava cuketou vynesla zlínské lékařce ocenění

  23.5.2024
  Simona Knotková

  Lékařka interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně Babeta Čápková získala první cenu na celosvětovém kurzu internistů v polském Krakově.

  Uspěla s přednáškou o mimořádně vzácném průběhu otravy hořkou cuketou, sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Případ se stal loni v říjnu, kdy lékaři zachránili ženu po otravě toxinem z cukety. Čtyřiapadesátiletá žena skončila na jednotce intenzivní péče, po šesti dnech byla z nemocnice propuštěna.

  Soutěž prezentací zajímavých klinických případů, takzvaná kazuistika, je tradiční součástí mezinárodního kurzu interní medicíny. „Kazuistika naší mladé lékařky Babety Čápkové byla vybrána Českou internistickou společností, aby spolu s dalšími šesti účastníky reprezentovala Českou republiku na mezinárodním kurzu interní medicíny. Vybrali jsme vzácný případ otravy takzvanými kukurbitaciny, které může obsahovat hořce chutnající cuketa. Celosvětově je popsáno jen několik desítek takových případů. Vzhledem k mimořádnosti typu otravy šlo o diagnostický oříšek i pro lékaře naší intenzívní péče. Chtěli jsme se proto s ostatními kolegy podělit o tuto zkušenost,“ uvedl primář interního oddělení KNTB Vladimír Kojecký.

  „Prezentace byla skvělou zkušeností, příběh o otravě cuketou zaujal spoustu kolegů, několik účastníků konference za mnou dokonce přišlo s podezřením, že lehkou formu otravy kukurbitaciny prodělali, nebo své příbuzenstvo varovali, ať nejí hořké cukety. A to bylo vlastně účelem kazuistiky, zvýšit povědomí o tomto druhu intoxikace,“ uvedla Čápková.

  Účastníci z celého světa popsali 90 klinických případů, 20 z nich vybrala odborná porota k ústní prezentaci. V závěrečném hlasování udělila první cenu Čápkové. „Třídenní konference byla nabitá zajímavými přednáškami a řadou vynikajících řečníků, kteří jsou světově uznávanými odborníky ve svých oborech. Spolu s velkým zážitkem ze soutěže jsem si odvezla také spoustu nových vědomostí,“ uvedla lékařka.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte