Vzkaz vládě z českých domácností. Teplotu doma jich většina snižovat nehodlá

16.9.2022
Jan Štoll

Představám o snižování teploty v bytech hodlá vyhovět jen 6,5 procent Čechů. Názor domácností zprostředkoval průzkum IKEA, který pro nábytkový řetězec na konci srpna zpracovala agentura Ipsos. Odpovídalo 800 respondentů. Raději budou šetřit na nákupech a zábavě.

Nadcházející topná sezóna přinese v souvislosti s rekordním růstem cen energií znatelnou finanční zátěž lidí. Většina jich ale neplánuje výrazněji snižovat obvyklou teplotu ve své domácnosti.  Češi své domácnosti vytápějí nejčastěji na 22 nebo 21 stupňů (dohromady 49 procent respondentů). Ani v blížící se topné sezóně na tom většina z nich nehodlá mnoho měnit – 42 procent neplánuje teplotu vytápění snižovat vůbec a 29 procent jen o jeden stupeň.

Češi zároveň příliš nepočítají ani s nákupem výrobků, které mohou pomoci účty za topení snížit. Drobné úpravy v domácnosti přitom mohou k tepelnému komfortu citelně přispět a zároveň jsou cenově dostupné. „Udržovat teplotu v místnosti pomůžou například koberce s vyšším vlasem, které brání prochladnutí od podlahy. K dalším tepelným ztrátám dochází často okny – v tomto případě zase pomůžou závěsy, které zadržují teplo v místnosti. Nejlepší volbou jsou zatemňovací závěsy tmavší barvy, které absorbují nejvíce světla a tepla,“ říká Markéta Polcarová, vedoucí interiérová designérka IKEA Česká republika.

Šetřit chtějí Češi nejčastěji tím, že odloží nákup věcí, které nejsou nezbytné, například nového oblečení nebo spotřební elektroniky (68,5 procent). Omezit hodlají i zábavu – kulturní a sportovní akce nebo dovolené (61 procent).

Místo svetru peřina

Podle průzkumu jsou lidé ochotnější oproti svým zvyklostem snížit teplotu vytápění v době, kdy nejsou doma, a v noci (39 procent). Spíše než svetrem, tak radí IKEA bojovat proti zimě peřinou, třeba péřovou nebo ze syntetických materiálů v případě alergiků.

stoNepřehlédněte