• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Vzpomínka na herce, režiséra, fotografa, scenáristu…

  30.11.2022
  Vítězslav Hospes

  …výtvarníka, kutnohorského patriota, kameramana, reportéra, redaktora, ředitele Městského kulturního střediska KH (a tedy i Tylova divadla) Zdeňka Vrbu. Konala se v Kině amatérského filmu Kutná Hora 29. listopadu 2022, poněkud opožděně – vzhledem vlivům koronavirového ataku.

  V této souvislosti nutno připomenout, že v roce 1965 patřil k zakladatelům amatérského filmového studia v Kutné Hoře a jako řada dalších lidí s ním spjatých se řadí mezi čelné nositele kultury i dokumentaristiky ve městě pod Barborou (o některých už jsme v NR psali: Bohuslav Kučera, Karel Kraus, Miroslav Štrobl…).

  Narodil se v Kutné Hoře 4. srpna 1930, rodné město miloval a oddaně mu sloužil. Vystudoval grafickou školu v Praze a nějaký čas se oboru věnoval ve fotografickém závodě. Byl i propagačním referentem SVA Kutná Hora a v roce 1965 se stal prvním vedoucím nového studia rozhlasu po drátě, které vysílalo po celém okrese. K divadlu však mířil téměř neomylně (měl ho v genech, jeho otec byl vášnivým ochotníkem). Sám hrál, režíroval, podílel se na scénářích, na jeho výpravy v mnoha představeních se s obdivem vzpomíná dodnes, stejně jako na dlouhou řadu silvestrovských představení (mimochodem, tato tradice je v Kutné Hoře dodržována dodnes). Když odešel do důchodu, věnoval se ochotnickému divadlu naplno, ale stihl také vést dětskou školičku a „odskočit si“ k filmařské práci v nově vzniklé místní kabelové televizi.

  Pořad o Zdeňku Vrbovi moderoval Michal Trnka. Zopakoval si tak setkání se Zdeňkem Vrbou v době, kdy ještě studoval…

  Účastníci vzpomínkové akce, připomínky nepřehlédnutelné osobnosti Zdeňka Vrby, shlédli jeho humorné filmy, dokumenty o historii i současnosti Kutné Hory a i zlomky pořadu, s nímž kutnohorští filmaři, hudebníci a další aktéři vystoupili dokonce i v zahraničí.

  Po shlédnutí několika Vrbových filmů a závěrečném potlesku, vystoupili i jeho někdejší spolupracovníci či prostě kamarádi. Zdůrazňovali zejména jeho přátelskou povahu, vynikající smysl pro organizaci nejrůznějších kulturních akcí, ochotu předávat své bohaté zkušenosti. Nechybělo ani ocenění jeho schopnosti a citu pro chytrý, inteligentní humor.

  Na závěr účastníci pořadu, mezi nimiž byli i příbuzní Zdeňka Vrby, povstali a aplaudovali muži, který sice již není mezi námi (zemřel v roce 2013), avšak jeho kulturní i společenský odkaz žije – rozvíjí se v podání těch, kterým dokázal předat zanícení pro film, divadlo i mluvené slovo.


  Témata:

  Nepřehlédněte