Vztahy uvnitř městského organismu. Na problematiku bydlení upozorňuje vernisáž výstavy Paměť města

4.6.2020
Andrea Cerqueirová

„Nadměrný turismus, gentrifikace, luxusní novodobá výstavba, ohrožení ztrátou bydlení nebo klimatická změna narušují naše vnímání domova, jako bezpečného a soukromého prostoru a mění vztahy uvnitř městského organismu,“ uvedli tvůrci v pozvánce na vernisáž.

Seniorské bydlení Šolínova v Praze 6 zatím jenom na papíře

Chybí zákon o sociálním bydlení

V rámci podvečera se uskutečnila diskuze právě na téma novodobých proměn Prahy. Socioložka Barbora Matysová hovořila o vylidňování Karlína po povodních 2002, sociální pracovnice se zkušeností s bezdomovectvím Zuzana Křičková mluvila o tom, že navzdory politickým slibům stále schází zákon o sociálním bydlení. Řeč byla i o tzv. sdíleném bydlení Airbnb.

Ruce drží zámky s různými přívěsky

Vystaveny byly plakáty, kde vždy ruka člověka držela zámek s různými přívěsky, které na problém vizuálně upozorňovaly. Na jednom ze zámků byly kupříkladu suvenýry jako babušky, na jiné loga politických stran na propagačních předmětech. Politické strany totiž mají možnost učinit za pomoci především legislativních kroků bydlení dostupným.

FOTO: Paměť města v Prazelenině

Paměť města v Prazelenině - All-focusPaměť města v Prazelenině - All-focusPaměť města v Prazelenině - All-focusPaměť města v Prazelenině - TRAFFIC V Prazelenině se uskutečnila vernisáž výstavy Paměť města, upozorňující především na problematiku bydlení – foto archiv tvůrců výstavy


Nepřehlédněte