• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Z Temelína do Budějovic povede 26 kilometrů dlouhý horkovod

  27.7.2023
  Simona Knotková

  Energetici z jaderné elektrárny Temelín položili všech 26 kilometrů potrubí horkovodu mezi elektrárnou Temelín a Českými Budějovicemi.

  Potrubí je zasypané. Zkušební provoz potrvá rok, horkovod už při něm bude dodávat teplo pro Budějovice. Zahájit ho chtějí energetici na začátku topné sezony na podzim. Temelín by měl zásobovat přibližně třetinu zákazníků budějovické teplárny. Ročně tak teplárna uspoří přes 80.000 tun emisí oxidu uhličitého z uhlí, které nespálí, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták.

  Náklady na horkovod jsou podle věstníku veřejných zakázek 1,69 miliardy Kč. K dotazu novinářů, zda nebudou kvůli všeobecnému letošnímu zdražování vyšší, se ČEZ nevyjádřil.

  „Stavebně je horkovod z velké části hotový. Dvacet šest kilometrů potrubí je položených a zasypaných po celé trase. Obě čerpací stanice jsou před závěrečným dokončením. Aktuálně pomocí výměny vody čistíme potrubí. Práce pokračují tak, abychom byli připraveni zajistit dodávky tepla na začátku této topné sezony,“ řekl mluvčí. Po ročním zkušebním provozu nastane ostrý provoz. Horkovod by měl pokrýt spotřebu tepla přibližně třetiny zákazníků budějovická teplárny, zbytek zajistí městská firma z vlastních zdrojů.

  Temelín propojí s Budějovicemi dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě potrubí jsou minimálně 1,3 metru pod zemí. „V zimě bude do Českých Budějovic proudit voda až o teplotě 140 stupňů Celsia, pro zbytek roku bude stačit teplota 90 stupňů Celsia,“ uvedl mluvčí.

  Horkovod staví ČEZ, investice je 1,69 miliardy Kč. ČEZ původně avizoval, že horkovod začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Staví se od jara 2019. Stavba má zhruba dva roky zpoždění. Od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavějí. Jsou jimi společnosti Elte a Energie – stavební a báňská.

  Temelínské teplo proudí již přes 20 let do města Týn nad Vltavou. „Díky tomu tam mohli zrušit 22 středně velkých uhelných výtopen a tři velké kotelny. Město tak patří mezi oblasti s nejčistším vzduchem v jižních Čechách,“ uvedl mluvčí. Roční dodávky z Temelína pro Týn se pohybují kolem 200.000 gigajoulů.

  Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 9,1 TWh.

  Budějovická teplárna zásobuje teplem na 30.000 bytů a přes 400 firem, institucí, škol, zdravotnických zařízení či obchodů. Loni prodala 1463 terajoulů tepla, měla výnosy 1,3 miliardy Kč a skončila v zisku po zdanění 23,1 milionu Kč.  Nepřehlédněte