Z trhu byl stažen lék proti krevním sraženinám

8.2.2023
Simona Knotková

V Česku se stahuje z trhu jedna šarže léku Fraxiparine, který se používá k prevenci tvorby krevních sraženin v žilách nebo k léčbě krevních sraženin. V baleních šarže číslo 8297 mohou být prázdné injekční stříkačky. Na svém webu to uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Jde o balení deseti stříkaček o objemu jeden mililitr s datem použitelnosti do května 2025. „Riziko ohrožení zdraví pacienta nelze vyloučit. Aby bylo riziko pro pacienty eliminováno, přistoupil držitel rozhodnutí o registraci ke stažení šarže, u které byla závada v jakosti zjištěna, a to až od pacientů,“ uvedl SÚKL.

Lidé podle lékového ústavu nemají stahovaný přípravek používat a vrátit do 6. března do kterékoliv lékárny, přednostně tam, kde ho koupili. Doplatek, který zaplatili, lidé dostanou zpět. Pacienti se také mají obrátit na svého ošetřujícího lékaře, aby jim předepsal náhradní lék.

„Vyskytl-li se u vás po použití šarže číslo 8297 nežádoucí účinek, nahlaste jej, prosím, Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedl ústav. Pokyny k nahlášení nežádoucího účinku jsou na webu SÚKL.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte