• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Za péči o uprchlíky vydala VZP skoro miliardu

    31.10.2022

    Zdravotní péče o uprchlíky z Ukrajiny stála Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) od března do konce srpna 952 milionů korun. Čerpalo ji asi 130 tisíc z nich, více než tři čtvrtiny za méně než 5000 korun na jednoho pojištěnce. Na pondělním briefingu po jednání správní rady VZP to řekl její předseda Tom Philipp. Od začátku uprchlické vlny se k VZP přihlásilo asi 350 tisíc Ukrajinců, část ale odešla do jiných zemí nebo zpět na Ukrajinu. Po 150 dnech se dospělí do 65 let, kteří v tuzemsku zůstávají, mají povinnost pojišťovně znovu přihlásit. Zatím to udělala asi polovina.

    „Čerpání péče je poměrně nízké, jde o necelých 200 milionů měsíčně. Je to hluboko pod tím, co se původně předpokládalo a co by odpovídalo stejné věkové kategorii u českých pojištěnců,“ uvedl Philipp. Částka 952 milionů do konce srpna podle něj nemusí být konečná, protože lékaři ještě mohou nějakou péči dohlásit.

    Péči za méně než 5000 korun čerpalo 78 procent uprchlíků. Naopak za více než milion korun se v Česku léčí 42 z nich. Péče ve specializovaných centrech je hrazena 563 lidem, jde například o pacienty s onkologickými nemocemi, roztroušenou sklerózou, cystickou fibrózou nebo chronickou hepatitidou a další nemoci vyžadující podávání antivirotik.

    VZP dosud eviduje asi 350 500 pojištěnců z řad uprchlíků. Dalších zhruba 44 tisíc Ukrajinců je pojištěno také u dalších zdravotních pojišťoven. Více než třetina uprchlíků registrovaných u VZP jsou děti, ostatním ve věku 18 až 65 let vznikla po 150 dnech od získání víza povinnost kontaktovat pojišťovnu a nahlásit, kdo za ně pojistné dál platí. Do října má tuto povinnost k VZP asi 173 tisíc lidí ve věku 18 až 65 let. Děti a senioři zůstávají dál státními pojištěnci

    Pojišťovnu kontaktovalo necelých 54 procent z nich. Státními pojištěnci dál zůstává 26 procent z nich, mohou to být například studenti, matky s dítětem do sedmi let nebo více dětmi do 15 let. Zaměstnavatel platí za 53,9 procenta z nich, necelá tři procenta odvádějí pojistné jako osoby samostatně výdělečně činné. Ostatní spadají do kategorie osob bez zdanitelných příjmů a mají povinnost měsíčně odvádět zdravotní pojištění ve výší 2187 korun.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    14.8.2026
    Česko

    Obezita včera a dnes