• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Za smrt tříletého chlapečka padly tresty. Dítě vběhlo při závodech pod vůz

  29.5.2024
  Simona Knotková

  Kladenský soud ve středu uložil v kauze úmrtí dítěte při závodech nákladních vozů v Černuci na Kladensku dva podmíněné tresty za usmrcení z nedbalosti, a to strýci, který měl tříletého chlapce v době neštěstí na starosti, a pořadateli akce. Řidiče auta a tetu dítěte soud zprostil.

  Podle rozsudku dostal strýc trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a pořadatel Bohumil Báša 16 měsíců s odkladem na 30 měsíců.Odsouzení mají také každému z rodičů zemřelého zaplatit přes 900 000 korun a sestře 750 000 korun. Vinu obžalovaní u soudu odmítli. Báša se vyhlášení rozsudku nezúčastnil, jeho právní zástupce si stejně jako strýcův ponechal lhůtu na odvolání.

  Žalobkyně Klára Loudová žádala podmíněné tresty pro pořadatele, řidiče vozu a strýce. Soudní znalec při hlavním líčení řekl, že řidič nemohl z technického hlediska střet s dítětem odvrátit. „Stran obžalovaného řidiče nákladního vozidla to rozhodnutí soudu nesdílíme, neztotožňujeme se s názorem soudu a patrně podáme odvolání,“ řekla novinářům Loudová.

  Soudce Štěpán Jirounek v odůvodnění rozsudku uvedl, že pořadatel nedostál potřebné míry opatrnosti a obezřetnosti. Například měli být návštěvníci průběžně informováni o možných rizicích, a to především v situacích, kdy docházelo k bezprostřednímu míjení chodců a závodních vozidel, i když ne přímo při závodě, ale při přejezdech mezi sekcemi. „Dalším opatřením, které by si soud dokázal představit, je více pořadatelů,“ doplnil soudce. Podle něj jich mohlo být víc například v nepřehledných místech nebo mohli doprovázet vozidla při přejezdech.

  Soudce uvedl, že strýc a teta měli přijmout takové opatření, aby byl chlapec pod neustálou kontrolou, protože s ním šli na akci, kde byly rizikové podmínky. „Nezamezil v pohybu nezletilého ve směru k tatře,“ konstatoval soudce v odůvodnění odsouzení chlapcova strýce, který podle Jirounka v danou chvíli nedodržel potřebnou míru opatrnosti a nedržel chlapce za ruku. Teta se ve chvíli neštěstí starala o nezletilou neteř, kterou měla v náruči, byla několik metrů od svého partnera a synovce a situaci nemohla ovlivnit.

  Chlapec vběhl 30. dubna 2022 při závodu trucků v Černuci pod vůz přejíždějící mezi sekcemi, zemřel na místě. Při akci se držel stále u svého strýce, avšak před nehodou udělal několik kroků přímo k autu.

  Soudce též zmínil, že samotné prožití tragické události všechny obžalované poznamenalo a potrestalo. Tresty by měly vést k uvědomění si závažnosti situace a předejití možného opakování obdobných vzorců, které vedly k tragické události.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte