• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Za střelbu u třinecké nemocnice půjde muž do vězení, odvolání mu nevyšlo

  8.2.2024
  Doris Drienová

  Za střelbu před krajskou nemocnicí v Třinci na Frýdecko-Místecku si pětačtyřicetiletý Miroslav Bolec odpyká ve vězení sedm let. Trest uložený ostravským krajským soudem mu ve čtvrtek potvrdil Vrchní soud v Olomouci.

  Pětačtyřicetiletý dosud bezúhonný soukromý zemědělec podle rozsudku po předchozím fyzickém konfliktu v červnu 2022 dorazil ke zdravotnickému zařízení se samonabíjecí puškou a pistolí a s téměř 600 náboji, ohrožoval ostrahu nemocnice a vystřelil jejich směrem. Odsouzen byl za zločin vydírání, výtržnictví a řízení pod vlivem alkoholu. Jeho odvolání ve čtvrtek soud zamítl.

  „Právní kvalifikace je naprosto správná, nejzávažnějším trestným činem je vydírání s pohrůžkou zbraní. Trestní sazba je pět až 12 let, trest odnětí svobody sedm let se může zdát přísný, ale je uložen spíše ke spodní hranici trestní sazby. V jeho prospěch svědčí bezúhonnost, na druhou stranu spáchal více trestných činů, všechny byly úmyslné a jednal po předchozím uvážení,“ uvedl předseda senátu Aleš Vašků.

  Incident se stal v noci 8. června 2022. Záchranáři nejprve zhruba ve 02:00 přivezli do areálu nemocnice Bolcova o dva roky staršího známého k ošetření na chirurgickou ambulanci. Tam se však dostal do potyčky s ochrankou, do které se vzápětí zapojil i jeho kamarád Bolec. Ten poté pod vlivem alkoholu odjel autem domů, ozbrojil se samonabíjecí puškou a pistolí a s téměř 600 náboji se vrátil k nemocnici. Zastavil před vjezdovou závorou u vrátnice, namířil zbraní na členy ostrahy vrátnice a přikázal jim, aby si lehli na zem. Když neuposlechli, vystřelil jejich směrem do vzdálenosti zhruba dvou metrů od jednoho z členů ostrahy a přikázal jim, aby otevřeli závoru.

  Bolcovi poté naměřili až 1,5 promile alkoholu. Krátce po incidentu policie oba muže zadržela. Při domovních prohlídkách policisté našli u jednoho z mužů pět zbraní a 1500 nábojů. Jeden z členů ochranky utrpěl podle znalců posttraumatickou stresovou poruchu. Z toho důvodu byl případ překvalifikován a obžalovanému hrozila přísnější sazba.

  Obhájce ve čtvrtek poukazoval na bezprostřední souvislost s předchozím fyzickým konfliktem. „Soud nemůže ignorovat prudkou emoční reakci na straně obžalovaného,“ uvedl obhájce. Tvrdil také, že Bolec nevěděl, že může způsobit jediným výstřelem do země těžkou újmu na zdraví a jeho jednání trvalo jen několik sekund. „Opravdu lituji toho, co se stalo. Nechápu ten zkrat,“ uvedl ve čtvrtek Bolec.

  Podle žalobce Jaroslava Kouřila šlo o jednání po předchozím uvážení, muž jednotlivé kroky plánoval. Stejný názor měl i soud. „Z našeho pohledu je jedno, co se stalo předtím v nemocnici – mezitím uběhlo zhruba 20 minut, kdy obžalovaný odjede, dojede domů, převleče se do maskáčů, vezme si dvě zbraně, vrací se na místo a jedná tak, jak jednal,“ uvedl soudce Vašků. „Byl to jednoznačně cílený útok za prosazení svých zájmů za použití zbraní,“ doplnil Kouřil. Podle něj při výměru trestu hrála roli i generální prevence. Poukázal na to, že útok se odehrál tři roky po hromadné vraždě v ostravské nemocnici.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte