Za volant ostravských autobusů usednou řidiči z Ukrajiny

9.8.2022
Redakce

Dopravní podnik Ostrava (DPO) posílí ukrajinští řidiči autobusů. Jednoho už dopravní podnik zaměstnal, další dva ještě během tohoto měsíce nastoupí. Dopravní podnik počítá s ukrajinskými posilami také na tramvajových linkách.

Jurij Blynstov, který do Česka uprchl před válkou, má čtyřicetiletou praxi. Vlastník řidičského průkazu D získal v Česku průkaz profesní způsobilosti a také díky tomu mohl ihned po složení zkoušek nastoupit od srpna jako řidič autobusu na středisko Hranečník. „Teď ho čeká stejně jako každého nově nastupujícího šoféra jeden měsíc jízd s cestujícími a s asistencí seniorního řidiče, pak bude v plném provozu řídit už samostatně. Po něm nastoupí ještě v srpnu do provozu další dva řidiči z Ukrajiny,“ uvedla mluvčí DPO Tereza Šnoblová.

Blynstov žil před válkou ve městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny a v Česku je od poloviny června. „Po práci řidiče se mi stýskalo, takže se na návrat za volant těším. Nedorozumění s cestujícími se nebojím, učím se češtinu a v mobilu mám připravenou aplikaci pro překládání. Snažím se. Pokud to půjde, v Česku bych rád už zůstal i se svou rodinou. Chci tady začít nový život,“ řekl Blynstov.

Podle ředitele DPO Daniela Moryse tak podnik získá zkušeného řidiče. „Je to vlastně pomoc pro obě strany. V DPO stejně jako v ostatních dopravních podnicích řešíme obsazení volných pracovních míst kvalifikovanými zaměstnanci. Naši řidiči to v uplynulém období neměli jednoduché, jejich denní rutinu výrazně ovlivnil covid a s ním spojená covidová opatření. Řada z nich navíc onemocněla a ostatní brali směny navíc, aby MHD fungovala. Jejich pozice je prostě potřeba posílit, jak jen můžeme. Získali jsme první tři a hledáme dál,“ řekl Morys.

Od září počítá DPO ještě s otevřením kurzu pro další čtyři řidičky a dva řidiče z Ukrajiny, tentokrát na tramvajovou trakci. Nástup zahájí pětitýdenním kurzem technické češtiny a následovat bude tříměsíční kurz pro získání průkazu způsobilosti k řízení drážních vozidel. Při výuce budou mít řidiči k dispozici také překladatelku.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte