Karlovy Vary chtějí zachránit poslední lesní toaletu v lázeňských lesích. Dnes už unikátní budka s jednoduchou toaletou a podzemní jímkou stále ještě stojí pod Vítkovým vrchem. Město ji chce zhruba za 100 000 korun obnovit, aby zůstala zachovaná jako doklad lázeňské kultury, řekl náměstek primátorky Lubomír Kovář (ANO).
„Je to lesní toaleta, kterých byly dříve desítky v našich lázeňských lesích. Budovali je naši předkové, protože součástí lázeňských terapií, lázeňských procedur byly i procházky v lázeňských lesích. Takže aby si mohli hosté odskočit. A jedna tato toaleta se nám zachovala, takže bychom ji chtěli uchovat pro budoucí generace, je to prostě část historie Karlových Varů,“ uvedl Kovář.
Lesní toaleta se skládá z obdélné, na jednom konci zužující se odpadní jímky zahloubené do země a nadzemní dřevěné budky. Uvnitř budky byla uprostřed osazena záchodová mísa s dřevěným sklápěcím prkénkem. Dveře budky se daly zevnitř zamknout západkou. Klobouk nebo oděv si mohl návštěvník pověsit na subtilní věšák, který se dochoval do současnosti.
Podle odborníků se v karlovarských lázeňských lesích kolem roku 1900 nacházelo 117 suchých záchodů. Dnes už takové služby v lázeňských lesích nejsou. Lázeňské lesy a lázeňské parky jsou součástí takzvané terapeutické krajiny, která je společně s přírodními léčivými zdroji, v Karlových Varech zejména prameny, součástí celkové lázeňské terapie. Karlovy Vary se i díky tomu staly jedním z měst na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Karlovy Vary na záchranu nezvyklé památky lázeňské historie využijí dotace, které na památky včetně těch na seznamu UNESCO nabízí Karlovarský kraj. Po opravě by město chtělo na poslední lázeňskou toaletu upozornit i v městských průvodcích. Jestli ale bude i funkční, zatím vedení města neví.
Zdroj: ČTK