Zachránil život seniorovi . Bez rychlé pomoci by motocyklista nepřežil

28.9.2021
Jiří Bydžovský

Jiří Punda z jindřichohradeckého dopravního oddělení policie zachránil život osmašedesátiletému seniorovi. Ten havaroval na mopedu na silnici nedaleko Jindřichova Hradce. Policista ,který v tu dobu nebyl ve službě, poskytl zraněnému okamžitou první pomoc. Záchranářský vrtulník pak seniora přepravil do nemocnice.

„To by přeci udělal každý“ říká skromně policista Jiří Punda. Když se vracel z nákupu z Jindřichova Hradce ve svém voze do Políkna, kde bydlí, dojel muže na mopedu. Ten se začal za jízdy i s motocyklem prudce kymácet až upadl na silnici. „V momentě, kdy se udeřil hlavou o vozovku, mu upadla helma a už se nehýbal. Přiběhl jsem k němu a zjistil,že nedýchá a má poraněnou hlavu i nohu“ , popisuje událost Punda.

Policista ihned  zavolal na tísňovou linku 112. Tam ho přepojili na operátorku zdravotnické záchranné služby, která ho  instruovala ,jak zraněnému nejrychleji a nejlépe pomoci. Začal boj s časem. „ Po několika minutách masáže srdce policista zjistil, že se dýchací cesty zraněného uvolnily. To už na místo dorazili i záchranáři a vrtulník, který seniora přepravil do nemocnice“ dodává policejní mluvčí Hana Bílková Millerová

Příběh měl pokračování za několik dnů. Za policistou přišla žena zachráněného muže s poděkováním. Podle ní i zdravotníků včasný zásah policisty zachránil jejímu manželovi život.

Zdroj: vzNepřehlédněte