Záchranka na jihu Moravy vyjížděla ke 110 tisícům pacientů

4.2.2023
Jan Štoll

Zdravotnická záchranná služba v Jihomoravském kraji zaznamenala loni nárůst počtu výjezdů, pacientů i tísňových volání. Eviduje přes 110 tisíc výjezdů, což je ve srovnání s rokem 2021 nárůst o sedm procent. 

Přes 110 tisíc výjezdů bylo k pacientům, dalších více než 3500 bylo sekundárních transportů mezi zdravotnickými zařízeními. Posádky v minulém roce ošetřily skoro 100 tisíc pacientů, o rok dříve bezmála 9 tisíc. „Minulý rok bylo 276 268 přijatých tísňových volání. V roce 2021 jsme jich evidovali 236 613. Nárůst je tedy 17 procent,“ upozornila mluvčí Michaela Bothová. Dodala, že o navýšení objemu práce svědčí i zvýšení počtu posádek. V roce 2021 bylo v kraji v provozu 47 výjezdových skupin, loni 55. Počet základen čítá 23 včetně letecké, letos se to změní, protože spustí provoz nové stanoviště v Miroslavi na Znojemsku.

Nejčastějšími pacienty byli senioři a přibližně polovina výjezdů směřovala stejně jako v uplynulých letech do Brna. „Stejně jako v předchozích letech jezdily naše posádky nejčastěji k pacientům s interními a neurologickými diagnózami, konkrétně šlo především o bolesti na hrudi, dušnost či kolapsy. Dále jsme ošetřovali úrazy včetně těch, které vznikly důsledkem dopravních nehod,“ uvedla Bothová. Záchranáři ale pomáhali také při porodech.

Zvýšení počtu zásahů eviduje záchranná služba ve všech směrech. „A to například i v souvislosti s dětskými pacienty. V uplynulém roce jsme jich ošetřili 8147, přitom v roce 2020 a 2021 to bylo přibližně 5500. Nižší čísla zřejmě odpovídají utlumení aktivit v době covidové epidemie. Naopak v loňském počtu se nejspíš odrazila vlna respiračních onemocnění, nedostatek antipyretik na trhu a také fakt, že nám do péče přibyly ukrajinské děti,“ uvedla ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.

Uplynulý rok hodnotí jako náročný. „Obrovský nápor jsme pocítili obzvlášť ke konci roku, čísla se pohybovala vysoko nad průměrem, evidovali jsme běžně 350 událostí za den. Všem svým kolegům děkuji za to, jak uplynulých dvanáct měsíců zvládli,“ dodala Albrechtová.


Témata:

Nepřehlédněte