• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Žáci z Vysočiny bodovali v sommeliérství a servisu. Z Francie přivezli třetí místo

  30.3.2024
  Simona Knotková

  Kraj Vysočina měl své reprezentanty na mezinárodním kole gastronomické soutěže Trophée Mille International ve francouzské Remeši.

  Žáci ze Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga poměřili začátkem týdne své síly s mladými kuchaři z celé Evropy. Dvoučlenné týmy soutěžily nejen ve vaření, ale také v servisu a sommeliérství. Právě v těchto disciplínách se českým soutěžícím dařilo. Kraj Vysočina s francouzským regionem Grand Est pojí dlouhodobé partnerství, na návštěvě zástupci jednali mimo jiné o další možné spolupráci v oblasti školství.

  V loňském národním kole soutěže Trophée Mille, která se tradičně koná v listopadu v nákupní pasáži jihlavského Cityparku, zvítězili Eliška Havlíková a Tomáš Petera. S prvním místem získali také postup do mezinárodního finále a cestu do Remeše. V tamním kongresovém centru se postavili proti konkurenci z domácí Francie, Polska, Japonska nebo Řecka. Povinně museli do svých receptů zakomponovat kachní prsa, šafránový med, 72% čokoládu a ovocný likér ratafia. Ačkoliv byli se svým výkonem spokojení, na medaile bohužel nestačil.

  Úspěšnější byl tým ve složení Adéla Ficková a Tomáš Brázda, kteří i díky suverénnímu anglickému projevu obsadili třetí místo v sommeliérství a servisu. Jejich úkolem bylo prostřít tabuli na dané téma, flambovat, krájet a podávat maso, rozpoznat sýry, nalít šampaňské nebo pohovořit s producenty povinných surovin.

  Díky více než desetiletému partnerství s týmem šéfkuchaře Philippa Milla bude letos na podzim Kraj Vysočina pořádat už páté národní kolo soutěže v Jihlavě. Česká Trophée Mille se uskuteční 2. listopadu 2024, zvány jsou týmy gastronomických škol z celé republiky.

  Právě partnerství, které Vysočinu a Grand Est pojí, bylo tématem jednání náměstka hejtmana Kraje Vysočina Romana Fabeše s prezidentem regionu Franckem Leroyem a dalšími tamními politickými představiteli. „Sešli jsme se také se zástupci školského úřadu v Remeši a místních odborných škol, se kterými probíhají společné projekty. Zaujala je zejména možnost navázání partnerství všeobecného a technického lycea v Chaumontu s humpoleckým gymnáziem a stavební školou v Třebíči,“ informoval Roman Fabeš.

  Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina  Nepřehlédněte