• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Začíná sezóna klíšťat. Nepodceňte ochranu před nebezpečnou encefalitidou

  14.4.2021
  Redakce

  Na Vysočině se loni meziročně výrazně zvýšil počet případů klíšťové encefalitidy, onemocnělo 118 lidí, v roce 2019 jich bylo 76. S nemocí loni zemřel jeden člověk, stejně jako v roce 2019. 

  „Letos jsme zatím klíšťovou encefalitidu nehlásili, ale dá se to brzy čekat. První případy se obvykle objevují v dubnu nebo květnu,“ řekla Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice. Klíšťata byla aktivní už v březnu, když se na několik dní výrazně oteplilo. Nárůst počtu případů může nepřímo souviset i s epidemií koronaviru, kdy se kvůli omezení jiných aktivit lidé více pohybují v přírodě mimo města i v parcích.

  Nejúčinnějších ochranou proti nemoci je očkování. Na Vysočině ho má podle dřívějších informací hygieniků asi čtvrtina populace.

  „Nechat se očkovat je možné po celý rok. Vždycky je lepší směřovat to na zimní měsíce, protože lidé mají čas vytvořit si dostatek protilátek. Když se očkují v tuto dobu, tak kdyby náhodou akvírovali (získali) klíště, mohou akvírovat i nemoc, protože ještě nebyl dostatek času na vytvoření protilátek. Ale kontraindikace to není, že by se nemohli očkovat,“ řekla Pavlasová. Vysočina patří společně s Jihočeským krajem mezi regiony s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy.

  Jak na klíšťata? Zkuste snadný domácí repelent

  „Lidé by klíšťovou encefalitidu neměli zanedbávat, zvlášť ne v době, kdy se nedá dělat nic jiného, než chodit do přírody. Přestože je teď chladno, tak zase není tak chladno, aby klíšťata nemohla vylézt. A tím, že je jich hodně, je jich i hodně infikovaných. Očkování je hodně důležité, ale pořád se to podceňuje. Dokud lidé kolem sebe nevidí bezvládné jedince, nebo někdo, nedej bože, nezemře, tak se lidé neočkují,“ řekla lékařka Alena Dvořáková.

  Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku je obtížná, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky – únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty.

  Mezinárodní vědecký tým, jehož členy byli i zástupci českobudějovického biologického centra a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, nedávno ukončil projekt přípravy účinných protilátek na klíšťovou encefalitidu. Protilátky získali lékaři od lidí, kteří encefalitidu prodělali a měli největší imunitní odezvu. Projekt trval tři roky a připravil podklady k případné výrobě léků, které mohou sloužit jako prevence nebo mírnit průběh nemoci.

  adp/ČTK  Nepřehlédněte