Žalobce v metanolové kauze: Nejhektičtější období jeho života

1.9.2022
Doris Drienová

Období metanolové kauzy bylo pro tehdejšího státního zástupce Romana Kafku, který případ dozoroval, nejhektičtějším v profesním i osobním životě. Od úmrtí prvního otráveného uplyne 3. září deset let. V hlavní větvi kauzy obžaloval Kafka, který od roku 2018 pracuje jako soudce, 31 lidí. Dodnes na bezprecedentní případ vzpomíná téměř denně. V kanceláři má fotografie, DVD nebo články, které se kauze věnují, sleduje i informace o ní v tisku, řekl Kafka v rozhovoru.

Dvěma hlavním míchačům otrávené směsi, jež zabila pět desítek lidí, navrhl Kafka doživotní tresty, které soudy poté pravomocně uložily. „Když pominu to, že jsem se v té době zároveň ženil, tolik k té osobní stránce, tak po pracovní stránce to bylo mimořádně hektické období. Na druhou stranu musím říci, že v té době velmi excelentně fungovala soustava státního zastupitelství i policie. A musím pochválit i soudy činné v přípravném řízení,“ řekl Kafka.

Za několik dní se podle něj podařilo sestavit funkční tým tvořený lidmi z několika krajů, nešlo přitom pouze o žalobce a policisty. „Spolupracovalo se výběrově s celníky, s hasiči, se znalci, s řadou odborných pracovišť. Jak se říká, kde je vůle, tam je cesta. A tam vůle tehdy byla. Musím říct, že to byl jeden možná z mála případů, kdy opravdu zafungovala státní správa. Tady ano. Všichni jsme táhli za jeden provaz,“ zavzpomínal čtyřiačtyřicetiletý právník z Kroměříže.

Osudy pachatelů, kteří byli v souvislosti s případem potrestáni, už aktivně nesleduje. „Občas se objeví nějaká informace, kdo třeba z odsouzených byl již podmíněně propuštěn, kdo zůstává ve výkonu trestu. Objevují se informace o různých studiích, které se týkají poškozených, jak to zasáhlo do jejich života, osobního, zdravotního. I sociologické výzkumy se objevují. Občas se ozve nějaký student například s diplomovou nebo seminární prací, takže se mi to opět oživí,“ připustil Kafka.

Přesné číslo, kolik lidí bylo kvůli podílu na metanolové aféře odsouzeno, nezná. „Domnívám se ale, že to bude k 50 lidem po celé republice,“ řekl absolvent Právnické fakulty brněnské Masarykovy univerzity.

Kauza metanol podle něj významně přispěla k odhalení trestné činnosti takzvané lihové mafie, v jejímž čele stál Radek Březina a která stát podle justice připravila na daních o miliardy korun. „Bez chyby, kterou udělali první míchači, bez toho, v jaké panice žili ostatní pachatelé i daňové trestné činnosti, a bez toho, jaká se objevila vůle objasnit zdrojovou trestní věc, by se asi nepodařilo objasnit tak dokonale a důkladně trestní věc daňovou,“ uvedl Kafka.

Jako státní zástupce působil 12 let, poslední čtyři roky je soudcem, nyní u Krajského soudu v Brně. Práce žalobce je podle něj ve srovnání s povoláním soudce o něco jednodušší, jelikož nenese odpovědnost za rozhodnutí o vině a o trestu. „To by si měl uvědomit každý státní zástupce, který přichází k soudu, jaké dopady jeho návrhy mohou mít na život zločinců, poškozených i svědků,“ doplnil Kafka.

Směs 10.000 litrů lihu s jedovatým metanolem vyrobili Tomáš Křepela ze Zlína se Slovákem Rudolfem Fianem v létě 2012. Následně ji dodali Jiřímu Vaculovi z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který z části vyrobil rum a vodku, zbytek prodal překupníkům. Po konzumaci otráveného alkoholu zemřelo pět desítek lidí, další mají doživotní zdravotní následky. Křepela s Fianem byli odsouzeni na doživotí, Vacula, který se soudem spolupracoval, si vyslechl patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte