Založte si na zahrádce kompost. Jak na to?

Kompost na zahradě

I na té nejmenší zahrádce byste měli založit kompost. Nepotřebný rostlinný odpad se postupně přemění v humus – cennou přísadu pro vaše záhonky. Stačí na něj ohrádka z dřevěných palet, proutí či prken v koutě zahrady.

Sluníčko kompostu neprospívá

Mějte na pamětí, že chemickým procesům v kompostu neprospívá přímé slunce. Dobré je sousedství keřů, které se postarají o přistínění, a hromada nebude příliš na očích. Naši předkové zakládali kompost u bezu. Potřebujete také mít dobrý přístup, protože budete s nashromážděným odpadem manipulovat při jeho vyhazování, nakládání, ale také při provzdušňování.

Hromada musí mít řád

Zkušení zahrádkáři říkají: Ta hromada musí mít řád. Důležité je smíchat odpadové materiály tak, abyste podpořili správný poměr uhlíku a dusíku. Uhlíkaté materiály jsou suché, dřevnaté hnědé materiály jako například dřevní štěpka, větvičky, piliny, proložka od vajíček nebo roličky od toaletního papíru. Dusíkaté materiály jsou naopak ty šťavnaté, zelené, čerstvé jako je posekaná tráva či slupky od ovoce a zeleniny. Je třeba hlídat skladbu kompostu a držet se osvědčeného receptu – míchat hnědé se zeleným.

Do kompostu nikdy nedávejte vařené zbytky jídla, kosti, odřezky masa, tuky, ryby, mléčné výrobky, rostliny, které se množí řízkováním jako je maliník, rostliny napadené chorobami, pecky, skořápky ořechů, listy ořešáku, slupky melounu, kokosu, popel z uhlí a cigaret, časopisy, barevně potištěný papír, plasty, kovy, sklo či kameny.

Máte zahrádku? Můžete žádat o bezplatné zapůjčení kompostéru

Ani suchá, ani mokrá

Nelekejte se páry, která bude několik dnů či týdnů stoupat z kompostu. Organický materiál se díky činnosti. Organický materiál se díky činnosti mikroorganismů zahřívá na teploty až kolem sedmdesáti stupňů. Hmota by měla být kompaktní, ani suchá, ani mokrá. Když materiál zmáčknete v dlani a mezi prsty poteče voda, je příliš mokrý. Přidejte listí, slámu a suchou zeminu. Naopak se vyhněte ovoci a zelenině, které pouštějí vodu.

Pokud se po rozevřené dlani materiál rozsype, je příliš suchý. Pokropte hromadu vodou z konve. Další možností je překopání a přidání vlhké odpadní hmoty

Úrodu čekejte po dvou týdnech

Pokud se vašemu kompostu dobře daří, můžete se těšit na první úrodu přibližně pod dvou týdnech.

Systém vratných ramínek. V Chebu zahájila provoz firma na jejich třídění a recyklaci

Poslouží vám však pouze pro mulčování. Kompost pro hnojení lze použít zhruba po roce. Otestovat humus a kompostovou zeminu lze pomocí takzvaného řeřichového testu. Semínka necháte v zemině z kompostu vyklíčit. Když se objeví zelená rostlinka, můžete humus začít používat. Kompostem se bezvadně hnojí jak na jaře, tak na podzim, ale pozor – kompost nefunguje jako substrát. Musíte ho smíchat se zeminou, aby tvořil třeba v květináči čtvrtinu obsahu. Začínající pěstitelé si mohou kompost opatřit v některé z komunitních zahrad, další možností jsou kompostárny, které provozují obce.

PRIMA tip

Kompostovací silo si můžete i koupit. Počítejte však s tím, že v plastovém kompostéru s víkem budete obtížněji provádět čechrání hmoty. Systém otvorů však podpoří provzdušňování.

Dnes, 20:42
Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek.
Dnes, 20:35
Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů...
Dnes, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:41
Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici...
Dnes, 11:23
Ve Františkovi se tají dech. Tolik knih v životě neviděl. Prosklená almárka s knížkami, u...
Tereza Pergnerová
Dnes, 06:39
Pokojíček pro pravnučku po požáru, nové čočky pro ženu se závažnými zdravotními potížemi, vybavení startovacího...
Dnes, 06:23
Ač se to na první pohled nezdá, vysoké teploty, které nás posledních pár dní trápí,...
Včera, 16:48
Tropické teploty, které momentálně v České republice panují, podle potravinářských řetězců přiměly zákazníky k větším...
Včera, 11:14
Skupina předních japonských zdravotnických expertů varovala, že konání letních olympijských her v Tokiu by mohlo...
Včera, 10:30
Hrátky ve skotském jezeře se proměnily v tragédii. Dvacetiletý Skot Keivan Ulhaq dostal zástavu srdce...
Včera, 09:50
V roce 2010 opustila osmnáctiletá Indka Sajitha dům svých rodičů a dalších jedenáct let byla...
Reklama