• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Víte, kde najdete jednu z nejkrásnějších lip v Česku? Navštivte zámek v Dobřichovicích

    Další fotky

    Příjemnou procházkou od nádraží obce Dobřichovice, kdy přijdete k druhým šraňkám a dáte se přes mostek, se dostanete k zámku, který na místě někdejší tvrze nechal v roce 1505 postavit velmistr Křižovníků s červenou hvězdou Hynek Berka.

    Zámek tehdy sloužil jako letní sídlo velmistrů. Mimochodem, Křižovníkům daroval Václav I. v roce 1253 celé Dobřichovice, o kterých to je první zaznamenaná zmínka. Poblíž zámku stojí Svatojánská lípa.

    Trocha historie

    V roce 1639 byl renesanční zámek vypálen Švédy, znovu vystavěn byl v roce 1679 za velmistra řádu Jiřího Ignáce Pospíchala, kdy k němu byla přistavěna i kaple sv. Judy Tadeáše. V roce 1779 zámek vyhořel, vystavěn byl následně pozdně barokně. Včetně zámecké věže. Křižovníkům zámek patřil až do roku 1948. Posléze patřil do správy státního statku, následně Jednotného zemědělského družstva Dobřichovice. Od roku 1976 náležel Československé vědeckotechnické společnosti, od roku 1989 Památníku národního písemnictví v Praze.

    Karlštejn můžete od března navštívit, kdy se vám zamane

    Svatojánská lípa

    Před zámkem stojí krásná Svatojánská lípa, vysazená v roce 1729, spolu s umístěním sochy svatého Jana Nepomuckého. Podle připevněné cedulky činí obvod jejího kmene 470 centimetrů a výška 28 metrů. Jedná se o nejmohutnější a nejkrásnější lípu v okrese Praha-západ, někde je uváděna i jako nejkrásnější lípa celé České republiky.

    Památným stromem se stala v roce 1997. Sanována je v intervalu pěti až osmi let. Lípa stojí poblíž Berounky a desetiletá voda stačí k tomu, že se její kořeny ocitnou pod hladinou. Je odolná a v roce 1872 přežila dokonce pětisetletou vodu.

    Zkáza rodiště královny Johany. Co ničí už léta zámek v Rožmitálu?

    Na zámku se konají slavnosti

    V současné době zámek opět patří Křižovníkům s červenou hvězdou, postupně jej rekonstruují. Každý rok jsou tam pořádány nejrůznější akce, mimo jiné středověké slavnosti, které jsou součástí Královského průvodu z Prahy na Karlštejn. Zámek je útočištěm také pro Dobřichovické divadelní slavnosti nebo Vinařské slavnosti. Ob rok je tam pořádáno sochařské symposium s názvem „Cesta mramoru“.

    FOTO: Zámek Dobřichovice

    Zámek Dobřichovice - zámek DobřichoviceZámek Dobřichovice - zámek DobřichoviceZámek Dobřichovice - zámek DobřichoviceZámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (7)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (11)
    Další fotky
    Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (10)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (9)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (8)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (6)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (4)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (1)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (5)Zámek Dobřichovice - Zámek Dobřichovice (10)Zámek Dobřichovice - Socha Jana Nepomuckého, zámek DobřichoviceZámek Dobřichovice - Posezení u zámku – foto ACZámek Dobřichovice - Nádvoří zámku 1 – foto ACZámek Dobřichovice - Kříž u zámku – foto ACZámek Dobřichovice - Svatojánská lípa

    Vybrané akce na zámku

    • V období od 12. května až do poloviny října se každých 14 dní na zámku a v jeho okolí konají farmářské trhy
    • Královský průvod z Prahy na Karlštejn se v letošním roce koná mezi 2. a 3. červnem
    • V sobotu 1. září se na zámku od 11 hodin konají vinařské slavnosti

    Zámek v Mníšku pod Brdy si můžete prohlédnout i během zimy. Láká na období První republiky

    FOTO: Nádraží Dobřichovice

    Nádraží Dobřichovice - Nádraží DobřichoviceNádraží Dobřichovice - Nádraží Dobřichovice - Dobřichovice,_nádražíNádraží Dobřichovice - Dobřichovice,_minibus_1148,_čelněNádraží Dobřichovice - Dobřichovice,_Brunšov,_Tyršova,_restaurace_U_nádraží

     


    Témata:

    Nepřehlédněte