Současnému vlastníkovi patří rožmitálský zámek 18 let. Poslední desetiletí se jeho stav jenom zhoršuje, doslova se rozpadá – a majitel ignoruje výzvy města, aby objekt alespoň zajistil. Dlouhodobé snahy o kontaktování majitelů jsou dosud neúspěšné. „Majitel s námi nekomunikuje,“ říká starosta Josef Vondrášek, jemuž se za 18 let, kdy je v Rožmitále ve funkci, podařilo s americkým majitelem setkat pouze třikrát.
Petice za záchranu zámku
„Je to rozpadající se zanedbaná ruina, jejíž střecha ohrožuje kolemjdoucí a budovy zarůstají plevelem. Zatímco se léta snažíme, aby naše město vypadalo a fungovalo co nejlépe, jeho srdce umírá a s ním i celé náměstí a vnitřní provoz,“ stojí v otevřeném dopise majitelům, který je součástí petice, jež jim v loňském roce zaslala nově vzniklá Občanská iniciativa za záchranu rožmitálského zámku. Majitelům památky zároveň nabídla pomoc při snaze o její opravu. Celkem se pod dopis, v němž žádají pana Rodericka Marshalla a paní Zuzanu Mruškovičovou, majitele zámku, aby už se začali této významné historické památce věnovat, podepsalo 3632 nespokojených občanů nejen z Rožmitálu.
„Rožmitálský zámek, kdyby byl opraven a zpřístupněn veřejnosti, by ideálně doplňoval blízké zámky v Březnici a Blatné. V jednom dni by tak turisté stihli navštívit tři významné památky a ještě přinést pár korun skomírajícím obchodníkům ve městě,“ je přesvědčený Jindřich Jirásek z Cvokařského muzea ve Starém Rožmitále, jenž se kauze zámku dopodrobna věnuje na webových stránkách muzea a který je také jedním ze signatářů petice.
V Rožmitále je absence zámeckého zázemí nejvíce patrná při Dni s českou královnou. Průvodu, jímž tradičně vrcholí oslava na počest Johany, manželky Jiřího z Poděbrad, zůstává sídlo pánů z Rožmitálu uzavřeno. Stejně jako návštěvníkům této historické akce a turistům, kteří sem přijíždějí třeba za autorem České mše vánoční Jakubem Janem Rybou.
Pražské arcibiskupství a americký podnikatel
Jak vlastně došlo ke vzniku tohoto stavu? Novodobé problémy začaly už rokem 1998, kdy tehdejší vedení města darovalo památku, pro niž platil blokační paragraf týkající se církevního majetku, Arcibiskupství pražskému. To o dva roky později vytvořilo společnou firmu s americkým podnikatelem Roderickem Marshallem s názvem Trinity Coop.
Arcibiskupství mělo ve firmě pouze 20% podíl, Marshall 80%. Arcibiskupství, které tehdy nemělo na správu zámku ani finance, ani zkušenosti, bylo údajně vedené snahou vytvořit zlepšení podmínek pro financování a následné využití zámku a s panem Marshallem už dříve spolupracovalo na některých projektech.
Pouze sliby a nerealizované plány
Vznikla tedy společnost s ručením omezeným a podle tehdejšího jednatele společnosti Pavla Havlase bylo přáním Rodericka Marshalla objekt opravit, k čemuž však bylo zapotřebí získat státní dotace a granty i investovat vlastní peníze majitele. Jak se ale ukázalo, o dotace společnost nikdy ani nepožádala.
Rožmitálská radnice se totiž v roce 2006 obrátila na ministerstvo kultury s žádostí o pomoc s přidělením dotací na řešení stavu zámku a z ministerstva jí přišla překvapivá odpověď: „Můžeme finančně přispět na obnovu kulturních památek pouze jejich vlastníkům. Vzhledem k tomu, že současný majitel zámku v Rožmitále pod Třemšínem o finanční pomoc nepožádal, není možno na obnovu zámku přispět ze státních prostředků.“ Ještě v témže roce pak rožmitálští občané podepsali první petici za záchranu zámku. Bez úspěchu.
Ze strany Marshalla i arcibiskupství stále zůstávalo jen u velkolepých plánů, co vše se se zámkem stane: bude v něm expozice mapující cestu Lva z Rožmitálu, zpřístupní se věž, opraví malý palác a obnoví padací most, aby mohl být zámek zpřístupněn veřejnosti… Ale jediné, co se stalo, bylo zrekonstruování správcovského domku v roce 2004 asi za tři miliony Kč.
Záhadný převod akcií
V listopadu 2012 se Arcibiskupství rozhodlo ze společnosti Trinity Coop vycouvat a svůj podíl převedlo na záhadnou společnost The Spalena Company, jejímž jediným jednatelem je Zuzana Mruškovičová, která následně odcestovala spolu s Roderickem Marshallem do Rwandy těžit tamní nerostné bohatství a o zámek ztratili oba na řadu let zájem. A ten dál chátral, a dokonce se začal rozpadat. V roce 2013 se zřítila střecha stodoly, o rok později nejstarší část zámku, kde býval pivovar. Majitelé dostávali od památkářů, stavebního i finančního úřadu pokuty, proti nimž se neustále odvolávali.
Rožmitálští zuří
A současný stav? Majitelé už za nicnedělání zaplatili na pokutách přes milion korun. Město rozmístilo kolem zámku cedule oznamující, komu zámek patří. Pověřilo také projektanty k vypracování projektu na zabezpečení zámku a náklady s projektem, cca 300 tisíc Kč, bude vymáhat na majiteli. Ze správcovského domku se odstěhoval správce a objekt zůstává napospas vandalům a zarůstá býlím.
Na základě petice občanů, tlaku vedení města a především zásluhou paní Evy Heyd, jež žila léta ve Spojených státech a která záležitost předložila významné britské organizaci na ochranu památek National Trust u příležitosti její loňské konference na Bali (tato organizace, pokud budou majitelé spolupracovat, je schopna pomoci s odkupem zámku, případně sehnat nájemce či jinak zajistit zlepšení stavu stavby) souhlasil pan Marshall se společnou schůzkou v polovině ledna, ke které však kvůli jeho nemoci nedošlo.