• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V Dobříši je na prodej hrad s pohnutou historií. Město o něj nemá zájem, opravy by vyšly draho

  22.1.2018
  Bohumil Brejžek
  Další fotky

  V nabídce realitních společností se koncem loňského roku objevil dobříšský hrad Vargač. Není to ale nabídka pro každého, nemovitost se prodává za 33 milionů korun a kromě toho si musí případný zájemce připravit další miliony na rekonstrukci.

  Okolí hradu v Říčanech se dočkalo opravy

  Pohnutá historie

  Vargač stojí nad Huťským rybníkem a vystupuje nad koruny stromů. Vznikl pravděpodobně v první polovině 13. století a jeho založení je připisováno Přemyslu Otakaru I., který se tímto krokem snažil upevnit svou pozici v místním kraji. V roce 1720 hrad vyhořel a byl Mansfeldy, kteří ho od 17. století vlastnili, přestavěn na sýpku. Z někdejšího hradu jsou dnes dochovány pouze zbytky původních sklepů tesaných do skály, interiér je zcela účelově modernizován. Hrad není a nebyl nikdy přístupný veřejnosti, nicméně prohlédnout se dá i z okolí.

  Nová dominanta levého vltavského břehu: Osvětlený zlíchovský kostel

  Majiteli se dotace získat nepodařilo

  Hotel, restaurace a veřejná galerie. Takové byly plány podnikatele Petra Kocíka s hradem Vargač. „Snažili jsme se získat dotace, ale za celou dobu se nám to nepodařilo,“ říká majitel hradu Petr Kocík, který se nyní rozhodl ho prodat. Bez dotací by totiž přestavbu nezvládl, znamenalo by to silné zadlužení, takže mu nezbylo než svoji snahu vzdát. „Náš původní záměr hotelu a galerie jsme odhadovali na 70 milionů korun,“ dodává. Stejně dobře však v budově mohou vzniknout unikátní byty či kanceláře. Představit si v něm lze dobře též domov pro seniory, obklopený zelení a rybníky, navíc v samém centru města.

  Chátrající barokní zámek v městysu Jince se rekonstukce jen tak nedočká. Není o něj zájem

  Pro město je hrad drahý i těžko využitelný

  Zájem o hrad nemá ani samotné město Dobříš, pro nějž by to bylo příliš velké finanční sousto. Město požadovanou částku víc jak 30 milionů, za niž se stavba nabízí, v rozpočtu nemá, a navíc by se nejednalo o částku konečnou, ale je třeba počítat s desítkami až stovkami milionů za jeho opravu a rekonstrukci.

  FOTO: Hrad Vargač – Dobříš

  Hrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, Dobříš
  Další fotky
  Hrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, DobříšHrad Vargač – Dobříš - Hrad Vargač, Dobříš

  K hradu má předkupní právo Jerome Colloredo-Mansfeld, jehož šlechtické rodině Colloredo-Mansfeldů patří novější a slavnější dobříšský zámek, ale jak to zatím vypadá, pravděpodobně toto své právo nevyužije.

  Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

  Investoři zkoumají nabídku

  Realitní kancelář, která historickou památku na trhu nabízí, už ale vážné zájemce, kteří o koupi uvažují a zvažují investici, má. „Jsou mezi nimi i dva investoři ze zahraničí, kteří se nyní rozhodli pro osobní návštěvu Dobříše,“ říká realitní makléř Štěpán Řípa s tím, že finální rozhodnutí ale dosud nepadlo, a šanci tak mají další případní zájemci.

     Nepřehlédněte