• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Žaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky

  2.10.2018
  Zuzana Půrová

  Dvě ženy, moderátorky a zejména maminky, stojí za projektem „Fandi mámám“, který pomáhá ženám, které zůstaly s dětmi samy. S čím se Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová potýkají, jak je vůbec napadlo samoživitelkám pomáhat a jaké mají sny? „Řešily jsme všechno možné kolem dětí a říkaly si, jaké máme štěstí, že máme fungující rodinu, která nám je oporou, a že ne každý se takhle má. A že se do situace, kdy je sám s dětmi, může dostat kdokoliv,“ popisuje Žaneta Slámová.

  Jak vás napadlo pomáhat maminkám samoživitelkám?

  „Fandi mámám“ je dobročinný projekt, funguje přibližně dva roky. Nápad s ním začít přišel s naším mateřstvím, jako první ho vyslovila Petra. Řešily jsme všechno možné kolem dětí a říkaly si, jaké máme štěstí, že máme fungující rodinu, která nám je oporou, a uvědomily si, že všechny ženy takové štěstí nemají. A že se do role samoživitelky může dostat každý z nás. A od toho byl už jen kousek k tomu vymyslet, jak naše plány zrealizovat.  Po dlouhých debatách jsme  se rozhodly pomoci nejprve pěti maminkám a sehnat to, co jim akutně schází. Jasně, mohly jsme někam každý měsíc poslat peníze a  nic víc neřešit, ale měly jsme chuť podpořit  konkrétní mámy a vidět, že se jim opravdu dostala pomoc. Když jsme oslovily první maminky, ne všechny se chtěly do projektu zapojit, protože, a s tím se setkáváme dodnes, se za svoji situaci, za to, že nemají kompletní rodinu, styděly. Okolí na samoživitelky nahlíží s despektem.  Proto máme v plánu bourat mýty o tom, že být samoživitelkou je ostuda. Pro nás jsou tyhle mámy hrdinky.

  Přišly první potíže

  Našly jste tedy pět maminek a co se dělo dál?

  Věřily nám, že víme, co děláme. Vytvořily jsme webové stránky www.fandimamam.cz, představily jsme příběhy žen a chtěly od nich seznam pěti věcí, které potřebují nejvíc. Na začátku pomáhaly zejména naše rodiny, přátelé a jejich rodiny a během pár týdnů jsme věci sehnaly. Postupně se o projektu dozvídalo čím dál víc lidí, volali nám, co by mohli darovat, pořádaly se sbírky. Ale přišly také první potíže. Dárci maminkám mohou potřebnou věc buď koupit, nebo darovat, pokud ji sami nepotřebují. A najednou nám někdo nabízel třeba kolo, ale byl problém, jak ho dostat z jednoho konce republiky na druhý. Musely jsme tedy začít řešit tyhle logistické provozní záležitosti a měly jsme štěstí, protože jsme našly firmu, která nám dosud věci převáží zdarma. A takových dobrých lidí se během těch dvou let objevila spousta.

  Desítka řeší, zda chce tramvajovou trat do Malešic

  Jak funguje pomoc v praxi?

  Vyhlašujeme pravidelně každé dva tři měsíce kolo pomoci, do kterého se maminky mohou hlásit. Ze zveřejněného seznamu věcí, které pro maminky sháníme, si dárci vyberou, co jim chtějí pořídit, a my je následně propojíme s konkrétní maminkou. Časem jsme zjistili, že je potřeba pomáhat i jinak než materiálně a že problém není jen to, že nemají peníze na dětské boty nebo na obědy ve škole. Problém je mnohem širší. Samoživitelky se potýkají s právními potížemi, nedostávají alimenty, nevědí, kam se obrátit s žádostí o pomoc, děti jsou vyčleněny z kolektivu, setkávají se s šikanou. Dnes proto spolupracujeme s partnery, kteří pomáhají právě v těchto otázkách. A máme také skupinu na sociální síti Fandi mámám – potřebuji/daruji, na které mohou dárci nabídnout materiální pomoc třeba někomu ze svého okolí a maminky samoživitelky si zde mohou napsat o to, co by aktuálně potřebovaly. Skupina funguje na vzájemné důvěře, tady maminky, oproti našemu projektu, nijak nekontrolujeme.

  Dárkyně přijela z ciziny

  Vzpomínáte na nějaké konkrétní příběhy?

  Některé jsou až neuvěřitelné. Jedna dárkyně dokonce přijela ze zahraničí, kde pracuje, a vzala jednu maminku i s jejími dcerami na velký nákup a na oběd. Z několika maminek a dárců se stali kamarádi, protože tyhle ženy ocení i to, že jim někdo napíše e-mail, ve kterém vyjádří podporu, nebo se u nich zastaví jen na kafe. Kamarádí se nám i maminky mezi sebou, radí si, pomáhají. V tom je právě kouzlo té konkrétní pomoci.

  FOTO: Žaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky

  Žaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky - Benefiční běh AperioŽaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky - Fandi mámámŽaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky - Fandi mámámŽaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky - Fandi mámámŽaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky - Fandi mámám
  Další fotky
  Žaneta Slámová: Mámy samoživitelky jsou hrdinky - Žaneta Slámová

  Sledujete maminky a děti i poté, co pomoc skončí?

  Máme za sebou spolupráci s více než čtyřiceti maminkami, s některými jsme v neustálém kontaktu. Zajímá nás, jak se mají, co je u nich nového.

  Tohle všechno zvládáte jen ve dvou?

  Ze začátku to tak bylo. Dnes máme už tým několika dobrovolnic, což jsou většinou původní dárkyně, které nám s celým projektem pomáhají. Bez nich už by to nešlo!

  Ivana Leidlová: Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda

  Jaká přání maminek vás nejvíc „dostala“?

  Nejvíc nás ze začátku překvapila přání maminek, které žádaly o drogerii, potraviny a oblečení. O základní věci. To nás ještě více utvrdilo v tom, že situace maminek samoživitelek u nás je alarmující.  Náš projekt ale není cílen jen na maminky samoživitelky v hmotné nouzi, kterých se nám ale hlásí nejvíce. Byly bychom rády, kdyby se nám hlásily i maminky, které mají finanční situaci stabilní, ale nemohou dopřát sobě ani dětem nějaký „luxus“, jako jsou výlety, kadeřnice. Něco, co by jim i dětem udělalo radost. Všechny mámy, které zůstaly na své děti samy, jsou pro nás hrdinky.

  Jak se maminky mohou do projektu přihlásit?

  Úplně jednoduše. Stačí, když vyplní formulář na našich webových stránkách www.fandimamam.cz/pomuzeme-i-vam/, a my se maminkám ozveme a domluvíme se, co dál.

  Chybí rodinné zázemí

  Mohl by se přihlásit i tatínek?

  To jsme řešily hned na začátku a říkaly jsme si, že bychom chtěly pomáhat jen mámám, když jsme samy maminky. Zatím to tak stále držíme. Tatínci se nám ozvali asi jen dvakrát, a i když jsme je do projektu nezařadily, propojily jsme je s našimi partnerskými organizacemi, nebo je odkázaly na jiné projekty, které jim mohou pomoci.

  A jak se mohou zapojit dárci?

  Na webu www.fandimamam.cz máme příběhy maminek a seznam věcí, čím chtějí pomoci. Stačí si vybrat. A naše báječné dobrovolnice se s nimi spojí a pomoc zprostředkují. A potom se ozývají lidé, kteří nám nabízejí to, co doma mají a nepotřebují a rádi by to některé mamince nabídli. Ti mohou využít naši facebookovou skupinu Fandi mámám – potřebuji/daruji.

  Vy jste zmínila, že jste sama maminka. Na co byste určitě nechtěla být s dítětem sama?

  Maminky samoživitelky, které se hlásí do našeho projektu, někdy nemají žádné rodinné zázemí. To znamená nejen absenci financí, ale i nulovou psychickou podporu. A to musí být nepředstavitelně těžké. Nejvíc bych se asi bála toho, kdo by se o moje dítě postaral, kdyby se mi nedej bože něco stalo.

  S Petrou Květovou Pšeničnou jste kolegyně z práce, obě moderátorky. Vy jste ale studovala jiný obor, ekonomii a management na České zemědělské univerzitě. Věnovala jste se tomu někdy?

  Vystudovala jsem ekonomii na České zemědělské univerzitě v Praze. Ale třeba účetnictví v zemědělství mi opravdu nešlo a upřímně přiznávám, že jsem i slíbila, že ho nikdy dělat nebudu! Už ve škole jsem věděla, že se chci věnovat marketingu a médiím. Po škole jsem měla několik let na starosti marketing časopisů Týden, Instinkt a dalších. Byla to moje srdeční záležitost. Shodou náhod jsem se pak dostala do televize. Začínala jsem jako reportérka, potom jsem moderovala hlavní večerní zprávy a nakonec dostala nabídku na vlastní talkshow Žaneta show.

  Jaké máte s „Fandi mámám“ sny?

  Chtěly bychom s Petrou vytvořit soběstačnou, fungující organizaci na podporu maminek samoživitelek, díky které by se dařilo (nejen) pomáhat ještě více maminkám. Ale hlavně bychom byly rády, aby mámy samoživitelky byly vnímány jako mámy hrdinky! Aby jim společnost fandila, stát je podporoval, aby se změnila legislativa např. výživného. Chceme, aby mámy, které jsou na své děti samy a každý den za ně bojují, věděly, že jsou lidé, kteří jim fandí, a byly na sebe pyšné.

  Připravila Zuzana Půrová, foto archiv Žanety Slámové  Nepřehlédněte