Ivana Leidlová: Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda

1.8.2018
Zuzana Půrová

Pracovala jste v bankovnictví. Měla jste nějaký vztah ke klasické hudbě?

Vážné hudbě jsem se věnovala spíš jen uživatelsky. Jako holka, která ráda chodila do divadel, jsem vnímala vážnou hudbu jako každý konzument.

Amerika je zemí, která oceňuje úspěch

Vzpomenete si, kdy jste poprvé zaslechla jméno Jarmila Novotná?

Poprvé jsem to jméno zaregistrovala v roce 1994. V té době jsem byla vysokoškolačka, která chodila na Dona Giovanniho a všechny tyhle opery do Stavovského a Národního divadla nebo do Státní opery, a zaregistrovala jsem ze zpráv, že zemřela Jarmila Novotná. Musím ale upřímně přiznat, že jsem moc nevěděla, o koho se jedná. Jarmila Novotná dostala v roce 1991 řád T. G. Masaryka od prezidenta Václava Havla, ale nikdo pořádně nevěděl, o koho se vlastně jedná. Tehdy jí bylo osmdesát čtyři let, a to už znovu začít zpívat nemohla, i když Soňa Červená dnes tyto věci popírá. A spíš asi ani tehdy nebyla poptávka, lidé měli jiné starosti. Všechny podrobnosti, kde působila, jak moc byla slavná, že o ni měl zájem i Hollywood, v jehož produkci hrála v devíti filmech a byla nominována na Oskara atd., jsem zjistila až později.

Osud Jarmily Novotné a její rodiny jste důkladně studovala. V čem spatřujete důvod její obrovské popularity v Americe?

Amerika je zemí, která oceňuje úspěch, který někdo vybuduje od píky, vlastní píli, profesionalitu a velké nasazení. Toho všeho byla Jarmila Novotná příkladem. Její osobnost přesahovala operní svět, byla herečkou, měla významné styky v politické a obchodní sféře. Navíc příběh ženy, která musela s rodinou opustit válkou zmítanou Evropu! Díky všem těmto atributům byla Jarmila Novotná jmenována mezi 100 nejvýznamnějšími ženami 20. století v Americe!

Legendární manželé Zátopkovi by spolu letos byli 70 let. Jaké bylo jejich manželství?

A proč podle vás Češi na svou slavnou krajanku téměř zapomněli?

V době komunismu nebyla Jarmila správnou představitelkou socialistické ženy – manželství s baronem a celosvětový úspěch nebyl to, o čem by komunisté chtěli informovat. Její jméno zmizelo z médií a učebnic, tak jako jména ostatních úspěšných Čechů v zahraničí. Po změně režimu v roce 1989 byla Jarmila Novotná již v pokročilém věku a nemohla aktivně vstoupit do kulturního života.

FOTO: Ivana Leidlová: Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda

Ivana Leidlová: Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda - Ivana LeidlováIvana Leidlová: Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda - Ivana LeidlováIvana Leidlová: Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda - Ivana Leidlová

Podařilo se vám již vybudovat prestižní hudební festival, na kterém se podílí řada současných hvězd hudebního nebe. Co bylo hlavním impulsem?

Takovým prvním impulsem bylo setkání se synem Jarmily Novotné Georgem Daubkem. V roce 2011 jsme se mu jeli do Ameriky představit. Naše představa původně byla, že se potkáme, dáme si kávu a rozejdeme se každý po svém. Ukázalo se ale, že je plný příběhu své matky a rodiny. Vyprávěl nám jej dlouhé, dlouhé hodiny. Po cestě domů jsme si s manželem řekli, že by bylo krásné uspořádat mu k narozeninám setkání jeho rodiny na zámku v Litni, odkud byla jeho rodina vyhnána nejprve kvůli nacistům, pak kvůli komunistům. Původně to měl být opravdu hudební narozeninový dárek a nebyly žádné ambice pořádat nějaké opakující se akce.

Písňový recitál

Jak tedy vznikl Festival Jarmily Novotné?

To vzniklo až tím, že Česká televize natočila dokument, Český rozhlas odvysílal koncerty a mě oslovily různé osobnosti, které nás podpořily a projevily zájem se na takových akcích podílet. Nakonec z toho vznikla tato ucelená snaha o navrácení slávy celému areálu v Litni a k pozvednutí jména Jarmily Novotné v České republice.

Proběhne letos opět nějaký speciální koncert na závěr Festivalu Jarmily Novotné?

Připravujeme písňový recitál Martiny Jankové, jímž vzdá pěvkyně mezinárodního renomé hold své domovině. Tento slavnostní koncert a vrchol letošního festivalu se uskuteční 9. září v sále Čechovny v areálu zámku Liteň ve spolupráci s klavíristou Ivo Kahánkem a Ensemblem Flair. Spojení krásného zpěvu Martiny Jankové, klavíru a kapely s cimbálem bude určitě v magickém prostředí liteňského zámku velkým zážitkem.

Založila jste neziskovou organizaci Zámek Liteň a stojíte v jejím čele. V jakém stavu byl zámek Liteň, ve kterém Jarmila Novotná žila, když jste jej koupili?

Bohužel v havarijním. Spousta špatného tam byla napáchána v devadesátých letech, kdy Daubkové požádali o restituci. Než se všechno vyřídilo, tak nebyl nikdo, kdo by se o zámek staral. Později, když jej pan Daubek zrestituoval, tak ho ještě před námi prodal někomu, kdo se mu také příliš nevěnoval, spíš ho možná ještě víc zdevastoval. V té době tam také byly ukradeny věci, které v tom prostoru byly. Například na zámku v Litni vznikl návrh opony Národního divadla, kterou namaloval František Ženíšek. To plátno tam viselo celou dobu, kdy v zámku v Litni bylo učiliště a velkostatek až do roku 1998, a pak se prostě ztratilo a nikdo neví kam.

Jak probíhají rekonstrukční práce a jaké jsou vaše plány se zámkem do budoucna?

Snažíme se opravovat statiku a svazovat krov, protože pokud do toho prostoru bude téct, tak nemá smysl dělat nic dalšího. Celá oprava zámku by byla opravdu v řádu obrovských peněz, takže postupujeme od toho nejdůležitějšího, na co jsou peníze. Podařilo se nám už opravit park, to byla také důležitá věc. Existují další projekty, které je potřeba uskutečnit, ale i tomu se budeme snažit věnovat postupně.

Praha 6 je můj domov

Vy s rodinou ale na zámku v Litni nebydlíte, žijete v Praze 6. Jak dobře šestku znáte, co na ní máte ráda?

Jsem rodilá Pražačka, na šestce žiji již více než dvacet let. Praha 6 je můj domov, mám to tady ráda a troufám si tvrdit, že to tady i dobře znám. Přece jenom se dvěma malými dětmi člověk objeví všechna možná zákoutí! Nejprve jsem bydlela ve Střešovičkách, nyní žiji již více než deset let ve Vokovicích a neměnila bych s žádnou jinou částí Prahy. Praha 6 má tu velkou výhodu, že je zde krásná příroda a přitom je to pořád kousíček do centra. Je zde všechno, co potřebuji, dobré školy, místní obchůdky, kultura, příroda, velké množství nejrůznějších sportovišť, což jako matka dvou synů velmi oceňuji!

Chtěl být popelářem, je z něj televizní hvězda. „Člověk se může naučit úplně všechno,“ tvrdí dnes Martin Pechlát

Je něco, co byste na šestce změnila, zlepšila?

Prahu 6 si mnoho velkých firem vybralo jako své sídlo, což je samozřejmě dobře. Doufám ale, že si zastupitelstvo Prahy 6 drží svou nezávislost a rozhodování a plány rozvoje neřídí podle zájmů těchto firem, ale v zájmu obyvatel Prahy 6. Konkrétní impuls na zlepšení – u nás ve Vokovicích se v posledních letech výrazně zhoršila situace ve Vokovické ulici kvůli ulici Na Krutci a napojení na Horoměřickou, To je něco, co nás trápí každý den, protože je zde velký provoz a tato komunikace tomu není uzpůsobená! V místě je školka, škola a hřiště a současná situace, kdy v ulici stojí ve špičce velké kolony, je neúnosná. Už dlouho voláme po tom, aby ulice byla zjednosměrněna a provoz na ní byl omezen.

Renata ŘíhováNepřehlédněte