• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zaniklá pohraniční obec znovu ožije

  18.6.2024
  Simona Knotková

  V polovině července po 80 letech na dva dny znovu ožije zaniklá obce Pavlův Studenec na Tachovsku v česko-německém pohraničí.

  V dříve významné obci táhnoucí se na šesti kilometrech po hraničním hřebeni Českého lesa, kde jsou dnes jen louky, křoviny a lesy, bude o víkendu 13. a 14. července česko-bavorský turistický festival Pavlův Studenec ožívá. Organizátoři očekávají stovky lidí z obou stran hranice, řekl Matouš Horáček, místopředseda Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce, který s bavorským spolkem Via Carolina – Goldene Straße z Bärnau akci pořádá.

  „Po staletí byl Pavlův Studenec domovem pro mnoho generací rodin, které tu vedly nelehký zápas s nástrahami horského počasí. Jejich osud pevně spojený s půdou v pohraničí skončil až vinou tragických událostí 20. století,“ uvedl. V obci, která vznikla na začátku 18. století na obchodní stezce, žilo na začátku 20. století kolem 1400 lidí. Po druhé světové válce byli původní obyvatelé odsunuti.

  V zaniklé obci budou komentované prohlídky, stánky s informacemi, venkovní výstava o historii a životě obce a o fenoménech Českého lesa, letní kino a program pro rodiny. „Označíme místa, kde stával kostel, fara, škola, hospoda, pošta i prodejna Baťa. Díky spolupráci s Via Carolina a obcí Obora také dům, kde žil významný německý spisovatel Max von der Grün,“ řekl Pavel Procházka, který připravoval zaměření budov a jejich označení. Ida Pětioká z Via Carolina dodala, že ve spolupráci s pamětníky přidali k označeným budovám informaci o rodinách, které tam žily nebo měly živnost. „Přiblížením skutečných příběhů konkrétních rodin bychom rádi přispěli ke snadnějšímu ztotožnění se s obyvateli obce a jejich osudy,“ dodala. Odpoledne a večer budou besedy s žijícími pamětníky Pavlova Studence a režisérem snímku Paměť Českého lesa.

  Program podle Horáčka umožní lidem zažít něco výjimečného a zároveň se jim stane průvodcem složitou historií vztahů mezi českým a německým národem v regionu. Další z pořadatelů Lukáš Kosina apeluje na to, aby návštěvníci nevcházeli do prostoru vyznačených budov. „Aby pochopili, jak složité a bolestivé můžou být i dnes vzpomínky lidí, kteří měli v Pavlově Studenci svoje příbuzné,“ dodal. Program začne v sobotu v poledne. V areálu půjde přespat ve stanu nebo pod širákem, což je běžně v CHKO Český les přísně zakázané.

  Pavlův Studenec byl rozdělen do několika osad a domy stály v menších shlucích nebo jako samoty na hřebeni. Po odsunu a vzniku železné opony byly veškeré budovy srovnány se zemí a obec zanikla.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte