• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zapomenutý libocký hřbitov má znovu svého strážce. Na kříži

  22.4.2024
  Fefík

  Těžko říci nakolik veřejnost tuhle libockou zajímavost zná. Hřbitůvek přitisknutý ke zdi obory Hvězda, ke kterému se jde strmou dlážděnou cestičkou mezi moderními domy.

  Co tu lidé najdou? Nepočítáme-li už odkvetlou plantáž česneku podivného, pak je tu márnice, ve které je pár náhrobků, křížek, který před mnoha lety objal, pohltil a ze země vytáhnul starý jasan. A sokl na kříž. Kříž tu byl skoro sto let, než ho – údajně v roce 2001 – odnesli zloději. Ale už je tu kříž nový. Ve středu 10. dubna se na starém hřbitově odehrálo slavnostní požehnání obnoveného centrálního kříže.

  Akci uspořádal spolek Gostiwar. Spolek vzniklý v roce 2008 se zasazuje o kultivaci veřejného prostoru, vzdělávací akce i zachování a záchranu kulturních nemovitých památek. Působí zejména v Praze 15 v Hostivaři – ostatně Gostiwar je dávné jméno Hostivaře – a v Praze 6. Kromě Liboce také v Ruzyni, kde se stará o opravenou kapličku poblíž vstupu do věznice, a na Petřinách, kde pečuje o pamětní kříž poblíž hasičské zbrojnice. Mimo Prahu se před lety spolek zasadil o obnovu hřbitova v Dolní Lipce u Kravař v Pardubickém kraji.

  Hřbitov nazývaný Svatý Kříž u Liboce byl zřízen mezi zdí obory Hvězda a Libockou silnicí roku 1842, po zrušení starého hřbitova u kostela svatých Fabiána a Šebestiána, který obklopoval kostelík ze všech stran a sloužil také přifařeným obcím (Ruzyně, Vokovice, Veleslavín, Petřiny). V dubnu toho roku začaly bourací práce starého kostela a následovala výstavba svatostánku nového.

  Voda hučí po lučinách. Botič v hlavní roli

   

  Hřbitov Svatý Kříž byl přístupný ze dvou směrů: z jihu z obory později zrušenou brankou a ze severu z obce. Vlastní kapli neměl, pouze dochovanou márnici – kostnici.

  Hřbitov kolem roku 1900 přestal dostačovat. Podle libocké úmrtní matriky se na tento hřbitov pohřbívalo do léta 1902, kdy kněz Vlastimil Hálek vyhlásil přeložení příštích pohřbů na okolní nové hřbitovy. Do starších rodinných hrobů se pohřbívalo ještě v roce 1913, jak svědčí záznam o pohřbu Anny Hypšové z ledna 1913.

  Pozůstatky s náhrobky ze zrušeného hřbitova se převážely hlavně kolem roku 1913 na libocko-vokovický hřbitov při dnešní Evropské třídě. Ale třeba ostatky členů známé rodiny Holečkovy byl ze starého na nový hřbitov převezeny až po smrti majitele hostince U České koruny a starosty obce Václava Holečka v roce 1942.

  Fotografie z té doby už nám ukazují zanedbaný kout a to ho časy největší devastace teprve čekaly.

  Dnes je ale hřbitov památkou a je náležitě upraven. Dostat se sem můžete cestou před domem s adresou Libocká 27; zážitek je to zajímavý.

  FOTO: Libocký hřbitov Svatý Kříž

  Libocký hřbitov Svatý Kříž - 1 stav 22Libocký hřbitov Svatý Kříž - 2 libocký hřbitov stav 2006 ffLibocký hřbitov Svatý Kříž - 4 cesta na hřbitovLibocký hřbitov Svatý Kříž - 5 hřbitov aktuLibocký hřbitov Svatý Kříž - 6 hřbitov aktuu
  Další fotky
  Libocký hřbitov Svatý Kříž - 3 kříž vrostlý do starého javoru

  Zdroje: Gostiwar + Wikipedie  Nepřehlédněte