Státní podnik Povodí Odry čelí následkům ničivých záplav, které v září zasáhly severní Moravu a Slezsko. Škody na vodních tocích a dílech dosáhly astronomické částky 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování potrvá nejméně deset let a vyžádá si obrovské finanční prostředky.
Jen v letošním roce plánuje podnik vynaložit na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. Tyto prostředky by měly být pokryty z dotace ministerstva zemědělství.
Povodňové vlny zasáhly všechny významné toky v oblasti a poškodily vodní díla v různé míře. V současnosti probíhají intenzivní práce na obnově poškozené infrastruktury. Těžká technika pracuje přímo v tocích, opravují se rozplavené hráze, odstraňují se zátarasy a sanují se poškozené břehy. Na dolním toku Odry pod soutokem s Ostravicí probíhá těžba nahromaděných štěrků.
Generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč, který ve funkci končí k 31. březnu, zdůraznil rozsah škod a dlouhodobost jejich odstraňování. „Povodňové škody na vodohospodářském majetku jsou opravdu obrovské a jejich odstraňování bude trvat minimálně deset let s vysokými finančními náklady,“ uvedl Tkáč.
Nejhorší situace nastala v okrese Jeseník, na Bruntálsku a Krnovsku, včetně měst Opava, Ostrava a Bohumín. V současnosti se finalizují opravy rozplavených hrází na řece Opavě v Krnově-Kostelci a v Opavě-Palhanci. Obnova probíhá také na řece Odře v Ostravě a na řece Olši v Českém Těšíně a Karviné.
Povodí Odry zahájilo práce i v Jeseníkách na obnově údolí řek Bělé a Staříče, které byly zničeny vodou blížící se tisícileté povodni. Podobné práce probíhají v oblasti Vidnavy a na Osoblažsku.
Vzhledem k rozsahu škod a náročnosti obnovy bude Povodí Odry v následujících letech postupně obnovovat poškozená vodní díla na jednotlivých tocích. Po vyhodnocení povodně se podnik bude v některých místech zabývat i možným zvýšením protipovodňové ochrany.
Zdroj: ČTK