Zastupitelé Karlovarského kraje budou jednat o transformaci regionu

18.8.2021
Roman Kořinek

Karlovarský kraj je jedním ze tří regionů, který by měl získat podporu z Evropské unie na přechod z hospodářství, založeném především na těžbě a zpracování uhlí. Pomoci k tomu má i několik dotačních programů, zejména Fond spravedlivé transformace. Z něho by kraj, města, obce a firmy mohly vyčerpat v následujících letech až 6,3 miliardy korun. Z toho asi polovina peněz má jít na takzvané strategické projekty. Druhá polovina se rozdělí mezi soutěžní projekty a grantová schémata na plošnou podporu vybraných odvětví na území kraje.

Opozice, zejména z řad ANO, ale dlouhodobě kritizuje přípravu transformačního programu Karlovarského kraje, výběr projektů do Fondu spravedlivé transformace i postup vedení kraje. To ale námitky opozice odmítá s tím, že postupuje podobně, jako ostatní dva regiony, tedy Ústecký a Moravskoslezský kraj. Zastupitelům hejtman Petr Kulhánek (za STAN) nabízel i svolání pracovního jednání, na kterém by se mohli zastupitelé dozvědět vše, co potřebují.

S tím opoziční zastupitelé nesouhlasili. „Pracovní jednání je ze své podstaty neveřejné a nedají se na něm přijímat žádná zásadní rozhodnutí,“ uvedla opoziční zastupitelka a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Podle ní se transformace dotýká všech obyvatel kraje a zapojilo se do něho mnoho soukromých subjektů. A ti všichni měli dostat relevantní informace. „Je v zájmu kraje a jeho občanů, aby byli o veškerých krocích ohledně Krajské spravedlivé transformace zcela podrobně, srozumitelně a především transparentně informováni, což je možné jen na veřejném zasedání Zastupitelstva Karlovarského kraje,“ cituje z výzvy zaslané hejtmanovi opoziční zastupitelka. Žádost o svolání řádného zasedání zastupitelstva podepsali členové zastupitelského klubu hnutí ANO a také SPD.

Zdroj: čtkNepřehlédněte