• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zastupitelstvo kraje schválilo smlouvu o převzetí Sušické nemocnice

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Zastupitelstvo Plzeňského kraje v pondělí schválilo návrh smlouvy na provozování Sušické nemocnice, jediné nemocnice v Plzeňském kraji, která patří městu.

  Smlouva předpokládá bezúplatné převedení nemocnice kraji a její začlenění do systému krajských nemocnic. Kraj ve smlouvě městu Sušici garantuje pouze zachování ambulantního provozu, laboratoří, pohotovosti a lůžek následné péče, nikoliv akutní lůžkovou péči. Rozhodnutí je nyní na městě, zda jeho zastupitelstvo bude se smlouvou souhlasit. Sušice ale dlouhodobě odmítá bezúplatný převod nemocnice.

  Městští zastupitelé musí rozhodnout nejpozději do konce května 2024, aby mohla nemocnice případně od 1. ledna 2025 na kraj přejít. Pokud město smlouvu neschválí a podepsanou ji nepošle na kraj, z převodu sejde.

  „Je to jen to, co můžeme v tuto chvíli garantovat, co je Plzeňský kraj schopen provozovat. Definujeme minimálně garantovaný rozsah. Jestli se následně vyhodnotí, že budeme provozovat širší rozsah, bude na managementu nemocnice a také na tom, jestli přejdou zaměstnanci. Víc slíbit nedokážeme,“ řekl hejtmanův náměstek odpovědný za zdravotnictví a zároveň sušický opoziční zastupitel Pavel Hais (Piráti). Připomněl, že o případném převodu nemocnice kraji se s různou intenzitou jedná nejméně od roku 2015. Letos kraj dal nemocnici 5,7 milionu korun na provoz nonstop chirurgické ambulance.

  Místostarosta Sušice Karel Požárek (Sušická veřejnost) už nyní řekl, že se smlouvou osobně souhlasit nebude. Návrh kraje podle něj nezaručuje například nepřetržitý provoz chirurgické ambulance, která má prý až desítky pacientů za odpolední pohotovostní a noční službu. „Ta smlouva by znamenala hodně výrazné omezení provozu Sušické nemocnice – toho, co ještě poskytuje. Přišli bychom o nonstop provoz chirurgické ambulance, jiné lůžkové oddělení než LDN by nám tam nezůstalo, takže veškeré naše plány na rozvoj by byly zbytečné. Přišli bychom o nonstop provoz komplementu – sono, rentgen, přišli bychom o nonstop provoz laboratoře, která dobře funguje,“ řekl. Rozsah péče stanovený ve smlouvě by znamenal, že výpovědi by muselo dostat 70 až 80 ze 180 zaměstnanců, tvrdí Požárek.

  Nemocnice se dlouhodobě potýká s problémy, skončila tam už všechna akutní lůžková oddělení. Město na nemocnici ročně dává ze svého rozpočtu asi 30 milionů korun. V provozu jsou tam nyní ambulance, laboratoře, sonografie a rentgeny a také oddělení následné péče s 80 lůžky.

  Městu se také nelíbí, že by mělo nemocnici bezúplatně převést kraj. Podle rozboru hejtmanství je to ve veřejném zájmu možné. Několik právních názorů, které si nechala vypracovat Sušice, ale podle Požárka říká opak. Město navrhlo kraji bezplatný pronájem nebo výpůjčku, s tím nesouhlasilo hejtmanství.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte