Zavlažovací sukýnky nestačily na záchranu lip na novoborském náměstí

26.4.2022
Fefík

Odborná firma v nejbližších dnech pokácí dvě téměř stoleté lípy na náměstí Míru v Novém Boru. Stromy poškodilo extrémní léto před čtyřmi lety natolik, že jim už nepomohla ani následná speciální péče prostřednictvím takzvaných zavlažovacích sukýnek.

Město na jejich místo vysadí javory, které by podle arboristy měly bez potíží snášet specifické podmínky na náměstí.

Podařilo se nám koupit dva vzrostlé javory, které vyrůstaly v blízkosti Lužických hor. Jsou tak zvyklé na místní klima a mělo by se jim u nás dobře dařit,“ řekla vedoucí technické správy města Zdeňka Schreibová.

Památkou roku 2021 se může pyšnit Klášterec nad Ohří a Praha 1

 

Lípy na náměstí Míru se město snažilo udržet při životě od roku 2018, kdy se na nich podepsalo extrémně suché a horké léto. I když je pracovníci technické správy tehdy pravidelně zalévali, stromy usychaly a předčasně opadaly. Od roku 2019 lípy před létem oblékaly takzvané zavlažovací sukýnky – čtyři vaky o objemu 90 litrů, z nichž se zálivka obohacená o hnojivo postupně uvolňovala. Prošly také radikálním bezpečnostním ořezem, při němž se odstranily suché větve.

Lípy sice díky péči částečně obrazily, ale jejich poškození je tak rozsáhlé, že znalec v oboru doporučil kvůli bezpečnosti jejich pokácení,“ vysvětlila Zdeňka Schreibová.

Zdroj: Město Nový Bor


Témata:

Nepřehlédněte