V Dobříši na Příbramsku v pondělí večer demonstrovalo zhruba 60 lidí proti bourání policejní služebny v ulici 28. října. Nahradit ji má nová budova, která bude podle radnice splňovat požadavky na bezpečnost a energetickou úspornost. Vedení města míní, že demolice a stavba nové budovy vyjde levněji než rekonstrukce. Odpůrci mají opačný názor, město se podle nich bouráním služebny připraví o majetek za desítky milionů korun. Kvůli chystané demolici podali trestní oznámení na neznámého pachatele.
Lidé si na mítink před oplocenou služebnou přinesli transparenty s nápisy jako „Radní Dobříše ani se nestydí, 23 mega vyhodí“ nebo „Malá domů? Od koho? Běžte raději od toho!“. Další poutače připevnili na plot kolem budovy. „Chodil jsem na brigádu na tuto stavbu a na ní se nešetřilo. Ta budova nejeví známky trhlin, známky statického poškození,“ prohlásil jeden z řečníků. Protest se obešel bez incidentů, na poklidný průběh dohlíželi dva strážníci.
Rekonstrukce by podle vedení radnice stála až 51 milionů Kč bez DPH, zatímco výstavba včetně demolice 31 milionů. Odpůrci s tím nesouhlasí. „Spousta lidí ze stavební praxe se k tomu vyjádřila, že rekonstrukce se dá udělat i za polovičku,“ řekl jeden z pořadatelů demonstrace Miloslav Vodička. Dosavadní hodnota budovy staré téměř 50 let je podle kritiků 15,5 milionu korun a tržní až 23 milionů. Nová zůstatková hodnota dřevostavby by byla 30 milionů a domu po rekonstrukci 70 milionů korun.
Místostarosta Tomáš Vokurka (ODS) trvá na dosavadním postoji města. „Máme k dispozici dvě architektonické studie, na základě kterých jsme rozhodovali. Žádali jsme odpůrce, aby nám předložili nějaké jiné podklady. Bohužel zatím nedodali nic validního, jsou to jen takové dojmy,“ řekl v pondělí.
Kritikům také tvrdí, že rada města odmítla výzvu 500 lidí podepsaných pod protestní petici k jednání u kulatého stolu. Vokurka ale míní, že věc se projednávala dostatečně. „Stále diskutujeme s odpůrci, vysvětlujeme náš postoj. Rada o tom jednala několikrát, jednalo o tom zastupitelstvo, dokonce jsme kvůli tomu svolali mimořádné zastupitelstvo,“ podotkl Vokurka.
Budovu si převzala stavební firma, oplotila ji a zbavila oken. Kdy začnou bourací práce, není jasné. Podle odpůrců by to mohlo být v úterý. „Objekt je předán stavební firmě, která by měla provést odstranění. Aktuálně tam probíhají přípravné práce,“ řekl k tomu v pondělí Vokurka.
V budově je kromě zázemí obvodního policejního oddělení i devět malometrážních bytů. Podle radnice má objekt závažné technické a infrastrukturální nedostatky, které omezují řádný provoz policie. Loni kvůli tomu musely být ukončeny nájemní smlouvy u všech bytů. Policisté už se kvůli stavební akci přesunuli na provizorní pracoviště v areálu bývalých rukavičkářských závodů. Město chce stavební akci rozložit do dvou let. V novém dvoupodlažním objektu mají být moderně vybavené kanceláře, monitorovací systém, dispečink, speciální prostory pro zadržení výtržníků a tři byty. Cílem je také vytvořit bezbariérový přístup a dostatek parkovacích míst.
Zdroj: ČTK