Žďár nad Sázavou příští rok oslaví 300 let od vysvěcení kostela na Zelené hoře

16.11.2021
Redakce

Kraj Vysočina přispěje na oslavy 300 let od vysvěcení poutního kostela na žďárské Zelené hoře. Významné výročí této památky UNESCO připadá na příští rok. Poskytnutí dotace 200 tisíc korun spolku Putování za Santinim dnes schválili radní kraje.

Oslavy se vedle Žďáru nad Sázavou budou týkat také dalších památek spojených se architektem Janem Blažejem Santinim-Aichlem v tomto kraji. „Budou tam různé prohlídky, přednášky, hudební a kulturní akce,“ uvedl hejtman Vítězslav Schrek.

Spolek připravuje oslavy ve spolupráci s městem Žďár nad Sázavou, římskokatolickou farností, která kostel na Zelené hoře spravuje, a s provozovatelem tamního zámku. Předseda spolku Stanislav Růžička v žádosti zaslané kraji uvedl, že cílem je poskytnout zájemcům a široké veřejnosti možnost seznámit se s dílem geniálního architekta Santiniho (1677 až 1723), tvůrce stavebního stylu barokní gotiky. Vedle Zelené hory a klášterních areálů ve Žďáru nad Sázavou a v Želivě Santini na Vysočině projektoval venkovské kostely a stavby ve Zvoli, Obyčtově, Horní Bobrové, Pohledu, Humpolci nebo Mladých Bříštích.

Zahájení bohatého programu oslav je naplánované na 3. února 2022, na který připadá výročí Santiniho narození. Okolo tohoto data se podle spolku ve všech kostelích se Santiniho autorstvím na Vysočině uskuteční vzpomínkové mše. Výročí 300 let od vysvěcení kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře si město připomene koncem září 2022. V roce 2023 uplyne 300 let od úmrtí architekta, zemřel 7. prosince 1723.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte