• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Zdravé zuby. Poradna doktorky Skulínkové

    Zuby české populace nejsou zrovna v dobrém stavu. To je samozřejmě velmi nepříjemné a taky to hodně leze do peněz!

    Snem každého jsou zdravé krásné zuby – jak z tohoto snu udělat realitu?

    Jako u všech ostatních zdravotních problémů platí – prevence je lepší než léčba. Ač se můžeme vymlouvat na to, že se nám kazí zuby, protože to tak má celá rodina a my chudáci jsme to prostě podědili, pravda je taková, že čisté zuby se nekazí.

     

    Genetika?

    Neexistuje ale přeci jen genetická dispozice ke kažení zubů? Inu, dědí se většinou špatné návyky čištění zubů, a také nevhodná strava. Určitý vliv může mít třeba i postavení a velmi členitý tvar zubů, které je pak těžší vyčistit. Dědí se i charakter sliny – je známo, že určitý druh sliny je faktorem ochranným. Čili jako u všeho ostatního – něco jsme dostali do vínku, byly nám třeba rozdány horší karty, ale to nemůže být výmluva, abychom rezignovali na správnou péči o chrup.

     

    Dutina ústní

    Za vznikem zubního kazu stojí poškození skloviny zubu, ke kterému dochází v prostředí, kdy je přítomen zubní plak, měnící se v zubní kámen. V ústech máme bakterie, ty tam budou vždy, pokud ale bakterie nebudou usazeny v husté vrstvě zubního plaku, nebudou nám škodit. To jen když je povlak na zubech příliš silný, začnou bakterie produkovat kyselé metabolity a tedy narušovat zubní sklovinu. A čím více se budeme krmit cukrem, tím horší chemické prostředí se v ústech vytvoří. Největší „mor“ je dlouhý kontakt cukru se zuby – jako je tomu u cucání bonbónů, sladkostí, které ulpí na zubu, nebo neustálého popíjení sladkých limonád.

    Kartáček a pasta

    Přesně v tomto pořadí – fakticky vzato k dobrému vyčištění zubů pastu nepotřebujeme. Hlavní faktor očisty zubu je mechanické setření plaku. Pasta je příjemná, chutná, dává nám pocit svěžesti, ale její vliv se přeceňuje – proto neřešte, jakou kupujete, hlavně ať vám chutná, abyste s ní vydrželi čistit zuby dostatečně dlouho. A co fluoridy? Určitý vliv na prevenci zubního kazu mají, ale opět je to jen špička ledovce – bez dobrého mechanického vyčištění zubu vám nepomůže ani hora fluoridu! Zubní kartáček by měl mít malou hlavici a rovně střižené a husté štětiny. Používat je nejlepší kartáček měkký, kterým při zatlačení obemkneme celou plochu zubu, ale přitom si rerozdrápeme dásně. Naprosto nezbytnou pomůckou je kartáček mezizubní – ten je nutné používat na každodenní bázi a zvolit dostatečnou velikost, aby skutečně vymetl nepořádek z celého mezizubního prostoru.

    Další pomůcky?

    Co elektrický kartáček? Raději ne. Sonický kartáček? Ten lze, především pokud trpíme na tvorbu pigmentů na zubech. Ale střídejme ho s normálním kartáčkem, ať neztratíme dovednost čištění. Co zubní sprcha? Zdaleka není tak účinná v odstranění zubního plaku jako kartáček. Ale je možné ji použít po jídle, jako sofistikovanější verzi vypláchnutí úst. Mezizubní nit je na obsluhu dost obtížná, a její funkci mnohem lépe zastane mezizubní kartáček, případně mezizubní párátko, když je mezizubí moc těsné. Další zázračné pomůcky? Bez správného čištění kartáčkem zbytečné investice…

     

    Zdroj: autorský text



    Nepřehlédněte