• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zdraží jízdenky, zlevní lítačka. Ústí nad Labem nechce patřit k nejdražším MHD v kraji

  9.8.2019
  Marcel Mihalik

  O dvě koruny zdraží papírové jízdenky na ústeckou MHD. Místo 18 korun za přestupní jízdenku na 45 minut zaplatí cestující od prosince 20 korun. Naopak roční lítačka zlevní o 855 korun. Informovali o tom radní.

  Zdraží sice jednorázové cestování, ale pouze pro ty, kdo si kupují papírové jízdenky. Cestujících, kteří platí bezkontaktní platební kartou nebo kartou Dopravního podniku města Ústí nad Labem (DPMÚL), se změna ceny nedotkne. Takzvanou kreditkou mohou lidé při využívání ústecké MHD platit už měsíc. Za papírové jízdenky tedy zaplatí pasažér od 15. prosince 20 korun, zatímco při bezkontaktní platbě některou z karet nadále současných 18 korun.

  „Důvody změn jsou ekonomické a i fakt, že DPMÚL je součástí integrované dopravy Ústeckého kraje, která úpravy řeší,“ uvedl primátor Petr Nedvědický (ANO). Město je vlastníkem Dopravního podniku města Ústí nad Labem. Cílem změn je podle radních přechod na co nejširší využití elektronických jízdních dokladů na úkor papírových.

  Levnější lítačka

  Navíc dojde ke snížení ceny ročního kuponu o 855 korun ze 4845korun na 3990 korun. To je pro Ústečany dobrá zpráva, neboť podle srovnání výdajů za roční využívání MHD v českých městech patřili mezi cestující, kteří za tuto službu platili skoro nejvíc v republice. Podle přehledu, který zpracoval Náš REGION, jezdili dráž než v Ústí nad Labem jen v Mostečané, Děčínští, Chomutované a Mladoboleslaváci.

  Nejdražší cestování MHD má nejchudší Chomutov! Čím víc lidí v exekuci, tím vyšší jízdné

  Nová cena roční lítačky v Ústí nad Labem se blíží hodnotě té pražské. V Praze stojí totiž roční kupon 3650 korun. Od léta 2015 je cena stále stejná, politici si od zlevnění slibovali narůst cestujících v MHD, což se povedlo, byť za cenu poklesu tržeb dopravního podniku. „Potvrdil se předpoklad, že sleva ročního kuponu bude zásadní motivací pro řadu lidí, aby nově začali používat MHD. I v tomto směru se tak vedle úlevy pro již dřívější uživatele MHD nové opatření jeví jako vysoce pozitivní,“ uvedl tehdejší náměstek primátorky pro dopravu a v současnosti poslanec Petr Dolínek (ČSSD).

  Ještě dál jsou ale v Litoměřicích. Tam je totiž dokonce doprava bezplatná. Pro město je prioritou životní prostředí a omezení automobilové dopravy. Loni v květnu proto litoměřická radnice jízdné pro všechny typy pasažérů zrušila. „Každý, kdo nechá auto doma a pojede autobusem, pomůže situaci ve městě,“ uvítal tehdy rozhodnutí vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler.

   

   

  Cesta na Větruši zdražila

  Od července se zvýšila cena za cestu lanovou dráhou z centra Ústí nad Labem k výletnímu areálu na Větruši. Jednosměrná jízdenka namísto 18 Kč stojí 25 Kč. Zároveň od 1. července zavedl dopravní podnik zvýhodněné jízdné pro rodinu s dětmi za 120 korun.

   

   

   

  5 měst, kde mají nejlevnější MHD

  Mariánské Lázně         2200,- Kč

  Olomouc                      3200,- Kč

  Karlovy Vary              3200,- Kč

  České Budějovice       3630,- Kč

  Praha                            3650,- Kč

  (Porovnáno jízdné pouze pro dospělé. Výsledkem je, kolik v daném městě zaplatí cestující za rok využívání MHD.)

   

   

  5 měst, kde mají nejdražší MHD

  Mladá Boleslav           6400,- Kč

  Chomutov                   6040,- Kč

  Děčín                            5160,- Kč

  Ústí nad Labem           4845,- Kč

  Brno                             4750,- Kč

  (Porovnáno jízdné pouze pro dospělé. Výsledkem je, kolik v daném městě zaplatí cestující za rok využívání MHD.)

   

   

   

     Nepřehlédněte