• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ze Šumavy do Prahy. 360 kilometrů dlouhá závodní trasa bude kopírovat Vltavu

  9.5.2024
  Simona Knotková

  Více než 3600 běžců se v sobotu vydá na běžecký závod Vltava Run, při němž účastníci překonají vzdálenost 360 kilometrů z šumavského Churáňova na Prachaticku do pražského Braníku.

  Trať by měla kopírovat řeku Vltavu. Běžci jsou v šesti- až dvanáctičlenných týmech a po předem daných úsecích se střídají. Nejrychlejší by se měli dostat do cíle v neděli odpoledne, řekla za pořadatele Jaroslava Mužíková.

  „První týmy vyběhnou na trať v sobotu ve 4:00 a další budou následně startovat v odstupech až do odpoledních hodin. Seřadili jsme je podle předpokládané rychlosti, aby všichni do cíle doběhli přibližně ve stejnou dobu,“ uvedla.

  Trať vede Jihočeským a Středočeským krajem a sedmi okresy. Už v úterý vyběhlo pět závodníků, kteří chtějí zdolat trasu sami. „Denně to představuje úsek přibližně 60 kilometrů,“ řekla Mužíková. Týmy se pak střídají na trati v pravidelných intervalech, kdy organizátoři rozdělili závod na 36 úseků. Kromě toho si musí zajišťovat přepravu zbylých členů.

  „Logisticky to není také snadné, protože každý tým má dvě až tři auta, která převáží běžce, kteří zrovna nejsou na trati,“ uvedla Mužíková. Pořadatelé museli některé úseky naplánovat i na silnice druhé a třetí třídy. „Abychom běžcům zprostředkovali co možná nejsilnější zážitek z běhu přírodou, chceme, aby trasa co nejméně vedla po silnicích. Někde se jim samozřejmě nevyhneme, ale snažíme se to minimalizovat,“ řekla pořadatelka závodu Květa Látalová.

  Letos se do 11. ročníku závodu přihlásilo 304 týmů. Na trať vyrazí běžci z 24 zemí. O závod byl velký zájem, kapacita určená pořadateli se naplnila 54 vteřin od otevření registrace. „Proč je Vltava Run mezi běžci tak oblíbený? Asi nejčastější odpověď, kterou slýcháme, je právě zážitek týmovosti. Když strávíte víkend s partou stejně upocených, ale endorfinem nabitých lidí, máte zaručeně na co vzpomínat,“ řekla Látalová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte