Zeber bezhřívých je na světě asi čtyřicet. Většina jich žije v českých a slovenských Zoo

11.3.2021
Fefík

„Zebra bezhřívá patří k velmi ohroženým zvířatům. V lidské péči na celém světě jich je něco málo přes čtyřicet a většina jich žije v českých a slovenských zoologických zahradách. Populace v lidské péči přitom stojí na potomcích dvorského chovu,“ uvedl ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas. „Obrovské úsilí odborníků ze Dvora, Liberce a několika dalších zahrad tuto historickou souvislost jen potvrzuje.“

„Spolupráce mezi Dvorem Králové a Libercem je dlouhodobá. Je úžasné vidět, jakých výsledků již společná snaha dosáhla. Podpis memoranda znamená oficiální start projektu, na jehož konci bychom rádi viděli nejen stabilní populace zeber bezhřívých v zoologických zahradách, ale především v jejich domovské Africe,“ doplnil ředitel ZOO Liberec David Nejedlo.

Pavilon tropů v liberecké zoologické zahradě má nové obyvatele, ještěry

Na systematické záchraně zeber bezhřívých pracují safari park a ZOO Liberec společně s dalšími specialisty už několik let. Postupně se podařilo shromáždit chovná zvířata roztroušená po Evropě do perspektivních stád a založit nové chovné skupiny. Na celém světě žije v péči zoologických zahrad 43 zeber bezhřívých. Díky trpělivé snaze a diplomacii českých a slovenských zoologů se v posledních dvou letech podařilo přesunout k potenciálním partnerům 11 zeber a založit chovy v zoologických zahradách v Praze, Plzni, Košicích a Bojnicích. To dává velkou naději do budoucna.

Memorandum zavazuje Zoo Liberec a safari park vedle posilování populací zeber bezhřívých v lidské péči i k intenzivní práci na ochraně zeber bezhřívých přímo v místě jejich původního výskytu, tedy zejména ve východní Ugandě.

Jsou jako živí. Poblíž Liberce vznikají modely ptáků z ovčího rouna

Pozoruhodný příběh zeber bezhřívých a snahu dvou českých zahrad o jejich záchranu představí v neděli 14. března v 11:35 hodin na ČT2 rovněž dokument Zebra bez hřívy režiséra Michala Gálika, který za podpory ministerstva životního prostředí produkovala ZOO Liberec. Dokument sleduje vědeckou expedici vedenou libereckým zoologem Lubošem Melicharem, která v roce 2019 v Ugandě potvrdila výskyt zeber bezhřívých nejen v národním parku Kidepo Valley, ale i v rezervaci Pian Upe. Právě tam se nyní napnou ochranářské snahy českých zoologů.

První zebry bezhřívé dovezl do světových ZOO někdejší ředitel královédvorského safari parku Josef Vágner ze tří legendárních výprav na přelomu 60. a 70. let. Od té doby se ve Dvoře narodilo 157 mláďat, z nichž některá založila chovy v dalších ZOO. Postupem let ale chov bez aktivní koordinace upadal a tříštil se. Změnu přinesly právě až společné aktivity českých a slovenských zoologů.

Tři jízdenky do Dobrodružství. Vtipná knížka Geralda Durrella o výpravě za exotickými zvířaty se vracíNepřehlédněte