Zelené střechy mají v Plzni zelenou!

24.6.2022
Andrea Jančová

Plzeň dává zelenou zeleným střechám. Zelené střechy každým rokem nabývají na významu. Nejsou jen zpestřením, ale mnohdy i jedinou cestou, jak například zmírnit přehřívání tříd nad vstupní halou školy. Zlepšují mikroklima skrze vegetaci a celkově potřebné zadržování srážkové vody. 

Nadační fond Zelený poklad, zřízený městem Plzní, vyhlásil grantovou výzvu Ani kapka nazmar, která právě zelené střechy podporuje. „Prvním krokem je ale vždy statický posudek,“ řekl Václav Čubr ze sdružení ENVIC, které v této věci s fondem spolupracuje. „Právě teď nabízíme školkám a školám významnou pomoc. Na naše náklady jim zprostředkujeme statický posudek – zda a případně jaký druh zelené střechy bude možný. Následně je možné zažádat do zmíněné grantové výzvy na samotnou realizaci střechy, u větších projektů i po etapách. Je to velká příležitost i pro zřizovatele a střechy, které vyžadují rekonstrukci,“ doplnil Čubr.

Zelená střecha

Nadační fond Zelený poklad vyhlásil již sedmým rokem výzvu Ani kapka nazmar na podporu projektů, které budou lépe hospodařit s dešťovou vodou. Jedná se nejen o zelené střechy, ale i o dešťové zahrady, vertikální zahrady, sběr a další využití dešťové vody. Žádoucí je, pokud jsou praktické realizace kombinované se vzdělávacími aktivitami. O dotaci ve výši až 300 tisíc korun mohou plzeňské školky, školy a spolky žádat opakovaně. Uzávěrka grantové výzvy na realizaci samotné střechy je pak 31. října letošního roku.

Zdroj :vz,TZ Zelený pokladNepřehlédněte