• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Židé prchali z Prahy, aby následně zemřeli v Židovských pecích. Straší tam dodnes duchové oběšenců?

  11.5.2018
  Fefík

  Původ jména Židovské pece není znám, ale předpokládá se, že se sem, do jeskyní, uchylovali Židé, když byli kolem roku 1744 vyháněni z Prahy.

  Jinak se tu ale také říkalo Šibeniční vrch, bylo tady jedno ze tří žižkovských popravišť. Hrdelní právo se tu začalo vykonávat asi od roku 1836, poslední poprava se tu odehrála v roce 1866. Nějaký Václav Fiala zavraždil svou milenku patnácti ranami nožem.

  Máte rádi židovský humor? Prohlédněte si kreslené vtípky Jiřího Slívy. Pobaví i dnes

  Legenda mezi katy, Jan Piperger (1838 ve Štýrském Hradci – 1888 v Praze) později vzpomínal na tuto popravu slovy: „V to hrozné ráno byla celá Praha na nohou, přes třicet tisíc lidí se hrnulo k popravišti, když za časného jitra vyvedli Fialu z kaple v novoměstské radnici… za teskných zvuků umíráčku bral se v kordonu stráže Jindřišskou ulicí k Židovským pecím na žižkovskou pláň, kde kůl popravčí strměl k nebesům.“

  FOTO: Židovské pece v Praze

  Židovské pece v Praze - 1 pzel (2)Židovské pece v Praze - 2 hpŽidovské pece v Praze - 3 pzŽidovské pece v Praze - 4 pzelŽidovské pece v Praze - 5 kav+
  Další fotky
  Židovské pece v Praze - 6 žiž listy

  Tak už jsme vás pěkně postrašili… takže z úplně jiného soudku

  Pěkný park se stává stále oblíbenějším. Proto se radnice Prahy 3 rozhodla, že by měl v příštích letech projít (postupnými) úpravami. Relaxační prostor by se měl doplnit o zázemí pro návštěvníky. Protože, popravdě, to jediné pítko, které jsme tu našli, to není opravdu nic moc. Radnice trojky by tu ráda vystavěla i malou kavárničku – asi tak pro třicet lidí. Z ankety, kterou uspořádala mezi lidem obecným, vyplývá, že většina lidí tento nápad vítá. Takže, kdoví, snad si dáme za pár let kafíčko v místech, kde nešťastný Václav Fiala odevzdal svou duši peklu.

  Kameny zmizelých v Říčanech připomínají židovské oběti holocaustu. Jen odsud bylo transportováno padesát Židů



  Nepřehlédněte