Zlín oslaví 17. listopad Festivalem svobody

15.11.2021
Redakce

Ve Zlíně se 17. listopadu uskuteční k 32. výročí sametové revoluce Festival svobody. Na náměstí Míru zazní hymny v podání žesťového sextetu zlínské filharmonie i projevy zástupců bývalého Občanského fóra ve Zlíně, zlínského divadla, univerzity či spolku Zlínská křižovatka.

„Předloni, při 30. výročí sametové revoluce, jsme hodně vzpomínali a bilancovali v rámci několikadenního programu, kterého se zúčastnily stovky lidí. Odhalili jsme též Lavičku Václava Havla. Loni byl Festival svobody kvůli proticovidovým opatřením mimořádně komorní. Rozhodli jsme se především reflektovat tehdejší události a vyjádřit podporu Bělorusům bojujícím za svobodu a demokracii ve své zemi. Vyslali jsme vzkaz v běloruštině prostřednictvím 700 svíček natočených z dronu: Bělorusové, jsme s vámi!“ uvedl koordinátor Festivalu svobody ve Zlíně Tomáš Pasterný.

Vzpomínkové, pietní i kulturní akce se 17. listopadu uskuteční i v dalších městech ve Zlínském kraji. Ve Vsetíně se bude konat u Pomníku obětem totality v Panské zahradě pietní akt u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. V Uherském Hradišti bude v kině Hvězda zahájena výstava, která přiblíží činnost i osudy členů protikomunistické odbojové organizace Světlana. U Památníku obětem komunismu na Palackého náměstí se v 16:45 uskuteční tichá vzpomínka.

V Kroměříži se v Expozici Karla Kryla a Klubu Starý pivovar bude konat pietní akce Světlo pro Kryla. Premiéru bude mít program Dialogy s Krylem, který nabídne známé i zapomenuté písně a básně v podání kroměřížského rodáka Davida Uličníka, zpěváka a člena vokálního kvarteta 4TET.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte