• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zlín počítá na příští rok se schodkem rozpočtu téměř 257 milionů

  8.12.2023
  Doris Drienová

  Krajské město Zlín bude příští rok hospodařit se schodkem téměř 257 milionů korun. Schodek by měly pokrýt přebytky hospodaření z minulých let i úvěry. Je vyšší než letos, kdy schválený rozpočet počítá se schodkem kolem 121 milionů korun. Na investice je vyčleněno 606 milionů korun, více než letos.

  Rozpočet na příští rok předpokládá příjmy 2,249 miliardy korun a výdaje 2,506 miliardy.  Pro rozpočet dnes hlasovalo 24 z 35 přítomných zastupitelů.

  Schodek hospodaření je nejvyšší za poslední léta. Loni počítal schválený rozpočet se schodkem 96 milionů korun, hospodaření města skončilo schodkem 205 milionů. V roce 2021 byl rozpočet navržený se schodkem pět milionů a hospodaření města skončilo daný rok s přebytkem přes 148 milionů korun. V letech 2017 až 2020 byl rozpočet krajského města schvalovaný s několikamilionovým přebytkem.

  Příprava rozpočtu podle náměstka primátora Miroslava Chalánka (ODS) odrážela atmosféru letošního roku. „Je to turbulentní doba, kdy cokoliv predikovat bylo složité. I díky konsolidačnímu balíčku,“ uvedl Chalánek. Rozpočet měl podle něj splnit tři cíle, aby byl stabilní, také aby město zajistilo služby a podporu, kterou v minulosti plánovalo a chce v ní pokračovat. Třetím cílem bylo generovat prostředky jako investiční zdroje.

  Strukturu příjmové části rozpočtu ovlivnilo podle něj několik faktorů. „Kromě vládního konsolidačního balíčku měly zásadní vliv také predikce daňových příjmů ministerstva financí České republiky pro rok 2024, predikce daňových příjmů nezávislého specialisty na oblast financování veřejných rozpočtů, princip opatrnosti v důsledku předpokládaného vlivu pokračující energetické krize na další vývoj ekonomiky nebo legislativní změny známé do doby sestavování rozpočtu,“ uvedl Chalánek.

  Řekl, že existuje reálný předpoklad dorovnat schodek přebytkem z roku 2023, aby byl rozpočet na příští rok vyrovnaný. „Celkově by to znamenalo, že se město Zlín nebude více zadlužovat,“ dodal Chalánek.

  „Rok 2024 bude spíše o nákladovosti, inflace bude klesat, u výběru DPH počítáme se stagnací. Chceme se zaměřit na efektivnost, výkonnost, rentabilitu. Máme ambiciózní plán, aby v roce 2025 byly provozní výdaje ve výši provozních nákladů roku 2024. Chceme se příští rok hodně rentabilitě věnovat,“ řekl Chalánek. Město od příštího roku zvýší daň z nemovitosti.

  Daňové příjmy města pro příští rok rozpočet předpokládá ve výši 1,881 miliardy korun, což je více než letos, kdy schválený rozpočet počítal s 1,67 miliardy korun a upravený rozpočet s 1,703 miliardy. Předpokládaný podíl na výnosu ze sdílených daní na příští rok je 1,686 miliardy.

  Provozní výdaje by podle rozpočtu měly příští rok být 1,899 miliardy korun, což je o 216 milionů více než ve schváleném rozpočtu na letošní rok. Na investice je vyčleněno 606 milionů korun, v letošním rozpočtu to bylo 432 milionů. V rozpočtu na příští rok je například investice do bytového domu Na Slanici nebo objektu sociálních služeb ve Zlíně-Malenovicích.

  „Město Zlín v novém roce navýší finance určené pro rozvoj místních částí o 15 milionů na celkových 40 milionů korun. O dva miliony na celkových sedm se navýší i rozpočet projektu Tvoříme Zlín, o kterém rozhodují občané vnitřního Zlína,“ uvedl primátor Jiří Korec (ANO).

  Podle opozičního zastupitele Čestmír Vančury (Zlín 21) se nenaplňuje strategie města, ve které se město profiluje jako místo pro rodiny s dětmi. „Holá skutečnost je, že málo investujeme do zajištění bydlení a infrastruktury pro mladé rodiny. Jako konkrétní příklad můžeme uvést, že plán radnice je věnovat do bytové výstavby v následujících čtyřech letech 160 milionů korun, tedy pouhých 6,5 procenta z ročního rozpočtu města,“ uved. „Propad v dostupném bydlení násobí téměř nulové investice v uplynulé dekádě. Míjíme se tak s aktivním přístupem proti stárnutí populace v našem městě a snižování počtu obyvatel Zlína,“ uvedl Vančura.

  Město vede koalice hnutí ANO, ODS, lidovců a Pirátů. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 27 křesel. V opozici jsou hnutí Zlín 21, SPD a STAN.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte