Zlínský kraj pomůže vesnicím. Rozdělí mezi ně více než 50 milionů

7.1.2022
Redakce

Zlínský kraj plánuje letos rozdělit téměř 50,9 milionu korun na obnovu venkova, což je více než loni. Podpořit znovu hodlá například obnovu a údržbu obecního majetku nebo zpracování územních plánů obcí. Podmínky programu na podporu obnovy venkova schválili krajští radní, sdělila v tiskové zprávě Helena Mráčková z kanceláře hejtmana.

Podpora obnovy venkova je rozdělena do pěti dotačních titulů. „Cílem programu je obnova a zachování specifických hodnot venkovského prostoru, které si obce samy vydefinovaly, dle svých priorit a potřeb. Prostřednictvím projektů, které jsou důležité pro rozvoj a na které nemají dostatečné finanční prostředky, jim bude umožněna tato realizace. Tímto přispějeme ke zlepšení podmínek života v obcích našeho kraje,“ řekl náměstek hejtmana Lubomír Traub.

První z dotačních titulů je určen pro projekty zaměřené na obnovu obecního majetku, druhý je možné využít na zpracování územních plánů. Třetí je zaměřený na ochranu životního prostředí s využitím materiálů a výrobků z recyklovaných odpadů. Ze čtvrtého dotačního titulu kraj podpoří obnovu a rozvoj 30 znevýhodněných obcí a pátý je věnován podpoře cyklistiky.

U prvního dotačního titulu budou moci o podporu žádat obce Zlínského kraje do 1000 obyvatel, u druhého a třetího do 2000 obyvatel, u čtvrtého vybrané obce do 500 obyvatel na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku a u pátého jakékoliv obce a svazky obcí na území kraje. Příjem žádostí se uskuteční od 24. ledna do 24. února, o přidělení podpory následně rozhodnou radní a zastupitelé kraje. Podrobné informace lze dohledat na webových stránkách kraje.

Loni hejtmanství rozdělilo na obnovu venkova 34,7 milionu korun. Peníze z dotačního programu přispěly například k bezbariérové úpravě autobusové zastávky a parkování pro potřeby základní a mateřské školy ve Střelné na Vsetínsku, rekonstrukci víceúčelového hřiště v Sušicích na Uherskohradišťsku, opravě místních komunikací v Troubkách – Zdislavicích na Kroměřížsku, opravě chodníku v Šelešovicích na Kroměřížsku nebo přípravě výstavby cyklostezky Bečva – Vlára – Váh v okolí Horní Lidče na Vsetínsku.

Program na podporu obnovy venkova vyhlašuje hejtmanství od roku 2004, od té doby z něj více než tisícovce žadatelů vyplatil stovky milionů korun. Například v letech 2017 až 2019 rozdělil Zlínský kraj v programu dotace ve výši 109 milionů korun.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte