Zlínský kraj zachraňuje vesnické prodejny

26.9.2022
Simona Knotková

Zlínský kraj rozdělí venkovským prodejnám šest milionů korun, což je dvakrát více než loni. Provozovatelé obchodů budou moci získat dotaci až 100 tisíc korun. Peníze prodejny v malých obcích využijí k financování svých provozních výdajů. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

Podle náměstka hejtmana Lubomíra Trauba venkovské prodejny podporu potřebují. „Na jejich existenci jsou totiž mnozí obyvatelé menších obcí závislí. Vloni, kdy jsme tento program vyhlásili poprvé, jsme pro ně měli vyčleněny tři miliony korun, které nám poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Zájem ze stany žadatelů byl ale obrovský, proto jsme byli schopni uspokojit jen necelou polovinu z nich. Jelikož stejně vysoký zájem očekáváme i tentokrát, rozhodli jsme se tuto naši podporu výrazně navýšit,“ uvedl Traub.

O podporu si bude moci zažádat obec nebo podnikatelský subjekt provozující maloobchod s převahou potravin, nápojů a tabákových výrobků v obci do 1000 obyvatel. Žádosti o poskytnutí dotace lze předkládat v termínu od 20. října do 18. listopadu letošního roku. Čtyřmi miliony přispělo do programu ministerstvo průmyslu a obchodu, další dva miliony poskytne kraj ze svého rozpočtu. Loni hejtmanství finančně podpořilo 32 venkovských prodejen.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte