Zlínský kraj zná své Historické město

28.1.2023
Simona Knotková

Valašské Meziříčí na Vsetínsku vyhrálo krajské kolo soutěže o titul Historické město roku 2022 a postupuje do celostátního kola. Informovala o tom zástupkyně kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Celostátní vítěz bude vyhlášen v dubnu.

Letošního ročníku se ve Zlínském kraji kromě Valašského Meziříčí zúčastnilo také Uherské Hradiště. Valašské Meziříčí v krajském kole soutěže uspělo již v roce 2014. V letošním ročníku prezentovalo zejména obnovu náměstí. „Oceňujeme velmi zdařilou revitalizaci náměstí, která byla provedena citlivě s ohledem na historické souvislosti a kulturně-historický význam města,“ uvedla ředitelka kroměřížského pracoviště NPÚ Nelly Komendová. Součástí obnovy náměstí byla i výměna povrchů, mobiliáře a obnova zeleně.

Náměstí je centrem městské památkové zóny, její dominantou je zámek Žerotínů. Město dostane z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón od ministerstva kultury 100 000 korun a od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska pamětní list.

Uherské Hradiště letos prezentovalo mimo jiné obnovu fasády bývalé synagogy, ve které sídlí knihovna, rekonstrukce ulic Růžové, Mlýnské a Prostřední. „Zhodnocení přihlášených měst není v žádném ročníku jednoduché, také v letošním ročníku měla obě města velmi zajímavé realizace v rámci svých památkových zón, oceňujeme, že město Uherské Hradiště k procesu regenerace městské památkové zóny dlouhodobě přistupuje systematicky a pečlivě, s důrazem na zachování kulturně-historických hodnot chráněných území,“ uvedla Komendová.

Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón s právem užívat titul Historické město roku uděluje od roku 1994 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. První titul získaly Svitavy, dosud poslední drží Boskovice. Ze Zlínského kraje zvítězila na celostátní úrovni za rok 1997 Kroměříž, za rok 2011 získalo ocenění Uherské Hradiště.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte