• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Znepokojivá statistika. Na Plzeňsku došlo loni k nejvíce nehodám od roku 2009

    V Plzeňském kraji evidovali loni statistici s policisty největší počet dopravních nehod od roku 2009, kdy se změnila pravidla pro jejich hlášení. Registrovali také růst způsobených hmotných škod, uvedla plzeňská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ). V kraji zaznamenali nejvýraznější meziroční růst tragických úmrtí při nehodách ve srovnání s dalšími regiony ČR a po Jihomoravském kraji druhý nejvyšší počet usmrcených na 1000 hlášených nehod.

    Policisté loni podle ČSÚ evidovali v kraji 4710 nehod, meziročně o 100 více a nejvíc za 15 let. „Obecně lze říci, že počet nehod má od roku 2009, kdy došlo ke změně pravidel hlášení, v rámci kraje i přes kolísání rostoucí tendenci. Ve srovnání s minimem, jehož bylo dosaženo v roce 2010, narostl do loňska počet nehod o více než 67 procent,“ uvedla vedoucí oddělení informačních služeb Lenka Křížová.

    Mezi regiony se nejvíc havárií stalo ve Středočeském kraji (přes 16 000 nehod), který má nejvíc obyvatel ze všech regionů. Plzeňský se na celorepublikové nehodovosti podílel 5,1 procenta, což je šestá nejnižší hodnota mezi kraji. Nejvíce nehod řešili loni policisté v Plzni (1894), meziročně o dvě procenta méně. Nejméně nehod bylo na Rokycansku (235 kolizí, meziročně o 15 pct víc).

    Hmotné škody loni v kraji přesáhly 432 milionů Kč, meziročně o 13 procent víc. Na jejich celorepublikové hodnotě se region podílel 5,4 procenta. Na jednu nehodu tak v průměru připadla škoda 92.000 Kč, meziročně o 11 procent více, je to šesté nejvyšší číslo mezi kraji.

    „Z celkového počtu nehod v kraji jich bylo loni téměř 30 procent (1380) s následky na životě a zdraví,“ uvedla Křížová. Na silnicích zemřelo 43 lidí, téměř o 60 procent víc než předloni, což je největší meziroční růst mezi kraji. Podle krajské policejní mluvčí Dagmar Brožové šlo za posledních pět let o nejvyšší počet zemřelých. „Nejvíce lidí zemřelo v březnu – osm, v srpnu sedm a po pěti osobách v květnu i v červenci. Mezi nejčastější příčiny patří dlouhodobě nesprávný způsob jízdy i předjíždění, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti,“ uvedla.

    V celé ČR se počty úmrtí snížily o 3,7 procenta na 438. Nejvíc lidí při nehodách zemřelo v Jihomoravském kraji (72 úmrtí) a středních Čechách (71), jde o dva nelidnatější regiony. Nejméně nehod (13) bylo v Karlovarském kraji, který má naopak nejména obyvatel. V Plzeňském kraji se meziročně zvedl počet úmrtí ve všech okresech, nejvíce v Plzni (8) na čtyřnásobek. Shodně k osmi úmrtím došlo i v okresech Plzeň-sever a Plzeň-jih. „Kraj se tak zařadil na druhé místo s tragickými následky nehod (9,1 úmrtí na 1000 nehod) po jižní Moravě (12,5 úmrtí/1000 nehod),“ řekla Křížová. Při nehodách se zranilo 1721 lidí, z toho 104 těžce, meziročně o 15 více.

    Alkohol se loni prokázal u 313 nehod, podle Brožové to bylo o šest případů méně než v roce 2023. Region tak skončil na sedmé pozici mezi kraji ČR. Z toho 252 řidičů překročilo jedno promile alkoholu, mírně více než předloni. O 13 procent na loňských 187 se zvýšil počet nehod s chodci. Viníky byli v 82 případech, což je meziroční růst o 54 procent. Přibližně 11 procent všech dopravních nehod zavinili cizinci.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte