Zpochybnění výsledků senátních voleb? Začíná běžet desetidenní lhůta

5.10.2022
Doris Drienová

U Nejvyššího správního soudu je možné od středy zpochybnit výsledky voleb do Senátu ve 24 obvodech, kde se o uplynulém víkendu konalo jejich druhé kolo. Desetidenní lhůta uplyne v pátek 14. října. V případě senátních voleb v Praze 6 a na Bruntálsku a Ústeckoorlicku, kde byli senátoři zvoleni v prvním kole, tato lhůta skončí už tento pátek.

Vítězem senátních voleb se stala ODS, jejíž kandidáti vyhráli v osmi z 27 obvodů. Získala dvojnásobek mandátů, které obhajovala. KDU-ČSL obhájila všech sedm křesel. Za kandidáty navržené TOP 09 se prosadili tři. Celkem za strany koalice Spolu uspělo 20 kandidátů včetně zástupců menších uskupení.

Opoziční hnutí ANO dokázalo vyhrát pouze ve třech obvodech, 15 jeho finalistů se neprosadilo. Z kandidátů za Starosty uspěl jediný, z kandidátů Pirátů, SPD a ČSSD nevyhrál žádný.

Letos zvolení senátoři se budou moci mandátu naplno ujmout složením slibu na schůzi, která se uskuteční počátkem listopadu. Důvodem je dvacetidenní lhůta na soudní přezkum případných stížností.

Z 22 senátorů, kteří usilovali o znovuzvolení, jich znovu vyhrálo 12, a to včetně předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Původní šestiletý mandát jim skončí v polovině října, stejně jako senátorům, kteří místo v Senátu neobhajovali nebo neobhájili. Senát poté bude moci do plnohodnotného doplnění zasedat v dvoutřetinovém složení senátorů, jejichž šestiletý mandát skončí za dva nebo za čtyři roky.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte