Skalecké kapličky se poměří s dvěma dalšími památkami v kategorii rekonstrukcí do dvou miliónů korun. K opravě kapliček Mníšku pod Brdy pomohla i dotace Středočeského kraje.
Vítěze se dozvíme v druhé polovině března
Oprava kapliček skončila v loňském roce a město je tak na začátku letošního února mohlo přihlásit do soutěže, kde se o titul Památka roku 2017 letos utkalo celkem 37 památek, a to v kategoriích malých a velkých oprav. Skalecké kapličky získaly nominaci do finále soutěže v kategorii rekonstrukce do dvou milionů korun spolu s křížovou cestou a kaplí Ukřižování z Jiřetína pod Jedlovou a krovy měšťanských domů v Chebu. Vítěze pořadatel oznámí ve Valticích 22. března.
Skalku postavil v 17. století Kryštof Dietzenhofer
Kapličky lemují naučnou stezku, která vede z města severním směrem na skalnaté návrší, na němž na sklonku 17. století vyrostl komplex budov později nazývaný Skalka. První stavbou byl kostelík sv. Máří Magdalény vybudovaný v letech 1692-1693 stavitelem Kryštofem Dietzenhoferem na náklady Serváce Ignáce Engela z Engelsflussu. Interiér kostela měl imitovat jeskyni, kdy ze stěn a stropu visely krápníky a na zemi se rozprostíraly oblázky z nedaleké Berounky. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.
V roce 1694 byly dokončeny další významné stavby Kryštofa Dietzenhofera – klášter nedaleko od kostelíka a na samém vrcholu Skalky poustevna, obě určené pro benediktinské mnichy. Kapličky pocházejí z let 1755-1762, kdy v klášteře na Skalce žila hraběnka Benedikta Čejková, tchyně hraběte z Unwertu. Ta dala kapličky křížové cesty, propojující poustevnu s kostelíkem, vybudovat. Díky tomu se Skalka záhy stala známým a vyhledávaným poutním místem.
Skalku poškodilo poddolování
Kostelík i celý areál utrpěly necitlivým poddolováním Skalky v padesátých letech. S postupem těžby železné rudy se ve zdech kostelíka i ostatních staveb začaly objevovat trhliny a v okolním terénu propadliny. Ačkoli byl po 2. světové válce celý areál nákladně zrekonstruován, později byl zdevastován a zcela opuštěn. Některá umělecká díla byla naštěstí zachována – například vzácný nástropní obraz sv. Máří Magdalény od Petra Brandla byl restaurátory sňat a přenesen do mníšeckého kostela sv. Václava.
Na opravu přispěla krajská dotace
Čtrnáct kapliček mezi kostelíkem sv. Máří Magdalény, budovou kláštera a poustevnou město postupně opravovalo od roku 2014. V roce 2016 a 2017 využilo i dotace Středočeského kraje v celkové výši 349.000 Kč. „Každá kaplička byla v trochu jiném stavu, a proto se i rozsah prací té které z nich trochu lišil,“ říká vedoucí odboru správy majetku a investic města Pavla Duchoňová a upřesňuje, že „kapličky, které stojí v lese a chrání je stromy, byly v lepším stavu než ty, které stojí na otevřené, nechráněné ploše.“ Kapličky se musely pečlivě očistit, oklepat, znovu natáhnout omítku, případně domodelovat. Provedla se také drenáž, aby se od kapliček odvedla voda, a každá z nich se obsypala kačírkem.
Skalka je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě
Barokní areál Skalka patří k nejnavštěvovanějším místům města a jeho okolí. Od začátku 90. let procházel postupnou rekonstrukcí, která se dotkla kláštera i poustevny (tzv. rekolekčního domu). Po opravě kapliček by se radnice chtěla v příštím období věnovat opravě pláště kostelíku sv. Máří Magdalény a opravě mostku přes nebeský rybníček, který je ve špatném stavu. S památkáři a restaurátory se také bude řešit postup úpravy nik jednotlivých kapliček. Před zahájením sezony dojde k úpravě terénu zrytého divokými prasaty.